Jak mít ZERO WASTE domácnost? Jde to i jednoduše.

Žít zdravě a bez odpadu, to je hitem posledního trendu, točícího se kolem bydlení a domova. Bezodpadový domov je vlastně takový, kde vzniká minimální množství odpadu, žije se ekologicky a pomáhá tak přírodě. V prvé řadě stojí jako pevný základ třídění. Ať už jsou to plasty, papír a sklo, jakožto nejznámější komodity, snížení odpadu jako takového může pomoci zachránit přírodu. Jak lze vlastně tyto věci recyklovat? Proč je dobré třídit odpad?
recyklovat papír
Nejčastější tříděnou komoditou jsou známé plasty, po nich následuje sklo a papír. Každý je zná. V místě bydliště bývají umístěné kontejnery a jiné sběrné nádoby. Tím, že uděláme několik kroků navíc k oněm kontejnerům a odpad roztřídíme, pomáháme přírodě a také zároveň posilujeme své zdraví. Například pytel s plasty můžeme vyhodit cestou do školky, na nákup, na poštu. Kdo nechce mít doma nevzhledné kopice tříděného odpadu, na trhu jsou k dostání i speciální barevné koše na tyto základní a nejvíce používané odpady. Přírodě se navíc pomoci i tak, že budeme třeba kupovat recyklovaný papír či potraviny v obalech, které se dají opakovaně použít. Co s plechovkou od jahodového kompotu? Vyrobme si kelímek na tužky. Návody a inspirací se internet jenom hemží. Pokud ji nevyužijeme, opět jsou k dispozici popelnice na hliník a plechovky.
láhev v listí
Opomíjeným odpadem jsou vysloužilé baterie, žárovky nebo elektro zařízení. Ve městech i obcích se objevují červené nádoby a kontejnery, ty jsou určeny k drobnému elektru, jako jsou mobily a jejich příslušenství, ale také žárovky, baterie nebo jiné elektropřístroje. V rámci udržitelného způsobu života je také vhodné, pokud si koupíme třeba nový ruční šlehač, popřemýšlet nad tím starým, než ho vyhodíme. Opravdu by mohl udělat ještě někomu službu? Pokud odpovíme, že ano, třeba matky samoživitelky nebo dobročinné sbírky, tento kousek do kuchyně ocení. A co s velkými spotřebiči? Pokud jsou neopravitelné, nebo se jejich oprava nevyplatí, je vhodné je odvézt do sběrného dvora.
Co se oblečení týče, cool je být minimalista, takže celkový počet šatstva, bot a doplňků nepřesahuje číslo třicet. Pokud ano a rozhodneme se nevyužité oblečení vyhodit, měli bychom vzít v úvahu jeho další a nový život. Jaký? Třeba oblečení po dětech se mezi maminkami prodává a mění, staré roztrhané džíny můžeme přešít na pěknou a funkční tašku nebo pro šikovné je tu upcyklace, tedy ze starého trička je přešíváním vytvořený nový model. Když se nám ale nechce do takových akcí, můžeme odnést oblečení na charitu. Nejrychlejší cestou je však vyhodit jej do kontejneru na něj určené.
A nakonec vermikompostování. Že nevíte, co to je? Kuchyňský bioodpad patří na kompost. Ovšem ne každý má takovou možnost. Proto je na trhu k dostání bedýnka s žížalami, které se postarají o rozklad slupek od brambor i jablka. Takže i ti, kteří bydlí v panelovém domě, můžou pomoci přírodě a odpad třídit či recyklovat.
 

Vůně domova – krásnější den s vonnými tyčinkami

Představte si Tibetský klášter uprostřed přírody. Mniši ve volných oranžových tunikách sedí v tureckém sedu před usmívající se sochou Buddhy. Za zády jim přechází mistr a kdo poleví v soustředění, toho lehce klepne po rameni. Zní gongy a magická mantra ooohm a ve vzduchu se vznáší klid, a co víc, nádherné vůně.
Že byste se tam taky rádi podívali? Můžete si přinést kousek atmosféry orientu i domů, v podobě vonných tyčinek?
čínský chrám
Vonné tyčinky vznikly právě na vrcholech himalájského pohoří. Nějaká forma vykuřování je snad tak stará jako sama lidská kultura. Mluví se o něm v textech starověkého Egypta i v Bibli. Buddhističtí mniši ale byli první, kdo dali éterickým vůním tvar, použili různé byliny i pryskyřici a vonné tyčinky byly na světě.
Z Tibetu a Indie se rozšířily po celé Asii až do Japonska. Každá země si osvojila pálení tyčinek jiným způsobem a vtiskla jim svůj neopakovatelný ráz.
Tyčinky se používají k náboženským účelům, spojení mysli s vyššími silami, zastavení toku myšlenek.
buddhistický obličej
Relaxují tedy mysl a jejich moc vás propojí s přítomným okamžikem a zažene starosti. Pokud zapálíte tyčinky třeba v pracovně, mohlo by to být znát na vašem soustředění a chuti do práce. Orientální vůně naplní celý byt atmosférou příjemného odpočinku.
K dostání jsou tyčinky z různých koutů světa. Ty původní, bylinné a pryskyřičné, nemají žádné další přidané látky a jsou to tedy v podstatě vykuřovadla používaná k pročištění interiéru.
Dalším druhem tyčinek jsou takzvané čakrové.
Podle východních učení máme v těle energetická centra, čakry, kterými proudí životní energie. Pokud se tyto čakry zablokují, začne zlobit zdraví nebo psychika. Čakrové tyčinky čistí právě tyto centra. Věřit tomu můžete nebo nemusíte, jisté je, že tyčinky voní krásně a energii dodávají zcela určitě.
kapky na květu
Vůně jsou k dostání všemožné, zajímavé jsou třeba máta, růže, skořice nebo vůně lesa. Vyberete si podle chuti a nálady, pro pohodlí i pohlazení duše a dodání té správné energie. Namaste.

Snadné a rychlé řešení

Jestli i Vy máte bazén a občas pozorujete to, jak sena dně usazují nečistoty, na které filtrace prostě nedostane, zajisté také přemýšlíte nad tím, jak byste mohli tento problém vyřešit a jak se nečistot snadno a efektivně zbavit. To může i nemusí být jednoduché. Když totiž víte, co v takovém případě využít, máte vyhráno. Bazénový vysavač se totiž zajisté stane Vaším věrným pomocníkem, díky kterému to všechno bude tak nějak jednodušší, to je jasné.

Vsaďte na spolehlivost

Vybrat si takového pomocníka ovšem může být poměrně náročné. Existuje široká škála různých druhů, které tu pro Vás jsou, proto byste si nejdříve měli ujasnit všechny svoje požadavky a promyslet si, jaké jsou Vaše představy. Máte totiž na výběr.
Můžete si totiž vybírat mezi automatickými a ručními. Ty automatické se o všechno postarají bez Vaší pomoci. Pohybují se po dně a sbírají nečistoty. Jejich pořizovací cena je tedy samozřejmě o něco vyšší. Ruční, jak už název napovídá, musíte ovládat sami. Má to ovšem takovou výhodu, že odstraníte nečistoty, které vidíte, snadno a rychle, takže si nemusíte s ničím dělat těžkou hlavu.

Ať už si tedy vyberete jakoukoliv možnost, vždy byste měli myslet na pečlivý výběr. Vyberte si tedy takového pomocníka, který bude odpovídat Vašim představám a se kterým budete maximálně spokojení. Voda poté bude mnohem čistší a bude mít menší sklony ke kažení, takže se budete moct koupat naprosto bez obav.
Vše podle Vašich představ
Dopřejte tedy svému koupání prvotřídní péči a postarejte se o to, aby bylo vše v tom nejlepším pořádku. Díky tomu se vždy budete moct koupat naprosto bez obav, což je samozřejmě velice důležité.

Dožít na chalupě

Chalupaření představoval v dobách normalizace oblíbený fenomén. Vznikla tak tradice, která dodnes přetrvává. V jiných zemích Evropy tento trend víkendových domů není zdaleka tak rozšířený jako u nás. Lidé jezdí rádi na chalupy a velmi rádi tam zvou i své přátele a rodinu. Jedná se rozhodně o velmi pěknou tradici.

Mnozí lidé v průběhu života chalupu, která původně připomínala spíše haciendu, zvelebují a kultivují. Nejde jen o to, aby zosobňovala vkusnou a elegantní rekreační architekturu, kterou si kolemjdoucí s obdivem prohlédne, jde také o to, aby pobyt byl stejně komfortní jako v bytě nebo rodinném domě. Aby objekt byl případně určen k celoročnímu obývání.
Mnozí lidé se skutečně se svou chalupou pomazlili. Nechybí jim třeba sauna nebo krytý bazén. Někteří lidé svůj rekreační objekt nabízejí k pronájmu a investice do vybavení se jim rychle vrátí.

Někteří lidé nemyslí na zisk, ale mají se svou chalupou jiné plány. Mnoho manželských párů má totiž v plánu se na chalupu na stará kolena přestěhovat. Je to jejich sen. V okamžiku, když získají nárok na důchod, se prostě přestěhují.

Trávit podzim života na horách je určitě velmi romantické, ale může to přinášet i určitá rizika, které je rozhodně zapotřebí zvážit dříve než prodáte nebo darujete byt.
 

Rizika spojená s životem na horách

 1. Špatně dostupná zdravotní péče– co si budeme povídat v důchodovém věku se i zdravý člověk potýká s celou řadou problémů. Ve městě máte lékaře po ruce, na horách je dostupnost obtížnější. Co když máte třeba slabší srdce a budete potřebovat rychlý zásah odborníka?
 2. Absence sociálních kontaktů– když žijete ve městě, přece jen máte spoustu sociálních kontaktů, i když Vám to třeba ani nepřijde. Toto vše najednou ztratíte. Ze začátku Vás sice společní přátelé budou často navštěvovat, ale časem můžete mít pocit sociální izolace.
 3. Náročná péče o objekt zvláště v zimním období– zimy jsou na horách náročné a péče o chalupu i příjezdovou cestu je poměrně náročná. Náročná zvláště s přibývajícím věkem. Časem může být obtížné udržovat objekt v přijatelném stavu.
 4. Potenciální úmrtí– je to smutné téma, ale lidé umírají. Dříve či později bude jeden z Vás řešit situaci, kdy zůstane sám. Dokážete po úmrtí partnera či partnerky žít sami?

 
Tímto nikoho rozhodně nechceme odrazovat, ale rozhodně je na místě být na některé situace připravený.

Domov je tam, kde to máme rádi

Domov je nepochybně tam, kde to máme rádi. Každý má poněkud odlišné představy o svém ideálním domově. Jinak to vnímá milovník venkova, jinak milovník městského životního stylu. Dnes si lidé, pokud chtějí začít bydlet, musí brát hypotéku.

Rozhodně není nijak překvapivé, když se ptají sebe samých: „Mám-li splácet po celý život hypotéku, nevyplatí se vzít si trochu větší a postavit si dům?“ To je otázka, kterou si musí odpovědět každý sám. Je život v rodinném domě skutečně to, po čem toužíte, nebo spíše chcete dostát určité společenské prestiži?

Každý v rodinném domě žít nemůže, je to naprosto neslučitelné s ekologickými požadavky. Ale je možné kultivovat prostředí sídlišť a další výstavbu koncipovat tak, aby bylo příjemné zde bydlet a lidé si nepřipadali jako v klecích. Z toho vychází koncept moderní architektury. V jiných zemích Evropské unie je běžné žít ve vkusných sídlištích.
K rozhodnutí Vám může pomoci, když si zhodnotíte klady i zápory bydlení v bytě či rodinném domě.
 

Bydlení v rodinném domě

 
Klady

 • Nízké náklady na provoz bytu
 • Komfort
 • Svoboda

 
Zápory

 • Údržba domu a zahrady
 • Vyšší hypotéka
 • Delší dojíždění do práce

 

Bydlení v bytě

 
Klady

 • Snadnější údržba
 • Dostupnost služeb ve městě
 • Nižší hypotéka

 
Zápory

 • Ne vždy příjemní sousedé
 • Nedostatek soukromí
 • Náklady na bydlení

 
 
Toto je samozřejmě jen takový nástin, každý má samozřejmě své vlastní představy. Rozhodně byste si ovšem měli uvědomit, že bydlet v bytě rozhodně není žádná ostuda. Existuje celá řada lidí, kterým život v bytě v podstatě vyhovuje a vesnický způsob života jim nic neříká, ale mají pocit, že v jejich postavení to není vhodné žít v bytě. Tento pocit je rozhodně scestný a může vést i ke špatnému rozhodnutí. Nejdůležitější je, abyste byli spokojeni.

Další problém může nastat, když dva partneři mají odlišné představy o společném bydlení a ten jeden se rozhoduje pro tu náročnější variantu jen proto, aby vyšel vstříc tomu druhému. Z dlouhodobého hlediska to ovšem může vést časem k partnerské krizi. I tuto dobu eventualitu je rozhodně třeba zohlednit.

Udělat to co nejútulnější

Každý z nás se snaží, aby jeho domov byl co nejútulnější. Aby byl komfortně vybaven. Aby splňoval požadavky ohledně designu i praktických požadavků. Všichni toužíme po tom, aby náš dům byl náš hrad. Všichni chceme, abychom se v našich bytech co nejlépe cítili, aby se nám v nich co nejlépe žilo.

Ale copak trávíme většinu času jen doma? Trávíme přece mnoho času také v zaměstnání, naše děti pak ve škole.Určitě by nám tedy nemělo být lhostejné, jak to tam vypadá. Kultura bydlení se přece netýká jen našich domácností.
 

Nejen domácí prostor

Jsou zaměstnavatelé, kteří se snaží, aby pracovní prostředí bylo útulné a příjemné. Protože atmosféra na pracovišti se samozřejmě odrazí také na pracovním výsledku. Někteří zaměstnavatelé tak činí nikoli z ohledů na zaměstnance, ale spíše z ohledu na své klienty. Jsou ovšem zaměstnavatelé, které se pracovnímu prostředí nevěnují a je velmi obtížné donutit je pořídit i nové židle, když ty staré se rozpadávají. Ovšem rozhodně se nenechte odradit. Připravte si argumenty, proč by to mělo vypadat v práci co nejlépe.

Nejinak je to třeba také ve škole či ve školce. I Vaše děti by měly být obklopeny příjemným prostředím. Některé děti docházejí do krásných moderních škol a školek. Ovšem ne všechny mají to štěstí. To ovšem neznamená, že děti musí vyrůstat ve starém neútulném prostředí. Můžete se domluvit s ostatními rodiči a pro zázemí svých dětí ve staré a nevyhovující škole něco udělat.

A co třeba veřejný prostor? Veřejná prostranství přece nemusí být doménou jen zahradních architektů, ale třeba také Vaší. Vadí Vám nedostatek zeleně? Co třeba zorganizovat brigádu? Dříve to bývalo běžné, že lidé pracovali na kultivaci svého prostředí, tak proč by to teď nebylo možné? Jde hodně o to, abychom si všichni sáhli do svědomí a začali něco dělat pro náš společný prostor. Dost možná to svým dětem dlužíme.

Vytvořte si originální domov za pomocí europalet

Europalety jsou sice vratným předmětem, za který dostanete kolem 150 Kč, nicméně rozhodně je doporučuji nevracet a vytvořit si z nich doma originální nábytek či dekoraci. Že si to nedokážete představit? Ale kdeže, jedná se o velmi oblíbený „materiál“ a mnoho lidí touží mít konferenční stůl či postel právě z palet. Stačí trochu natřít, upravit a originální bytový doplněk je venku.

Potřebujete si zařídit byt, ale finance vám nestačí? Sežeňte si palety a začněte být kreativní. Získáte nejen originální kousky do vašeho domova, ale ještě se zabavíte a vyzkoušíte něco nového. Europalety se dají využít opravdu na mnoho věcí. Pokud je správně uspořádáte a přimontujete, získáte netradiční postel, které bude chybět už jen matrace, či dokonalou sedačku či křeslo, které stačí doplnit polštářky či přehozem. Připevníte-li ji na zeď, získáte jedinečnou polici.

Samozřejmě je nutné nejprve palety opracovat, zahladit, popř. i nabarvit. Záleží jaká je vaše představa. Ideální je natřít povrch palet nějakou barvou či lakem, nejen že vám déle vydrží, ale můžete ji sladit i s barvami vašeho interiéru.

Originální využití i na zahradě

Pokud se přesto bojíte nebo nechcete využít v interiéru, palety nacházejí velké množství využití i venku. Zkrášlete svou zahradu, terasu či balkon netradičním venkovním posezením. Vytvořte si z palet stůl na odkládání dobrot u grilu či ohniště. Vhod vám jistě přijde i pohodlný zahradní nábytek, na kterém můžete spočinout po těžkém dni. Palety mohou sloužit i jako truhlík pro vaše kytičky či záhony.

Jestliže vás sekundární moderní využití palet zaujalo, ale nejste kutil Tim a neporadíte si s pilkou ani se štětcem na barvy, nesmutněte. Rozhodně najdete nějakého tvořivce ve vašem okolí, popř. zabrouzdejte po internetu, kde na vás takovýchto šikovných lidí vyskočí hned několik. Najdete zde i inzeráty prodávající palety, pro ty kdo k nim nemá přístup. 

Když podlahu, tak dřevěnou!

Chcete mít doma opravdu krásnou podlahu? Máte zájem o to, aby nebyla pouze krásná, ale také plně funkční? Abyste ji mohli libovolně využívat, a na kráse jí to neubralo?
Všechny tyto výhody v jednom spojuje dřevěná podlaha, a to taková, která je vyrobena z tvrdého dřeva. Každé dřevo je na první pohled velmi krásné, nicméně měkké dřeviny, jako jsou jehličnany, nemají tak velkou odolnost jako listnaté typy dřevin, mezi které patří třeba jasan, ořech anebo dub.
Právě dub je ideální volbou hned z několika hledisek. To jediné, co vás od jeho pořízení může odradit, je pouze cena dubových prken, která je ve srovnání s jinými dřevěnými povrchy či jinými materiály o něco vyšší. Nicméně to, co na začátku investujete do kvality dřevěné podlahy, se vám posléze v průběhu let vrátí.
dřevěná podlaha, kytice
Je to dáno především vysokou odolností a velkou životností tvrdého dřeva.
Vydrží vám doma doslova celé věky, takže se můžete spolehnout na to, že jej v průběhu svého života rozhodně měnit nebudete. A pokud se přece jen stane, že byste povrch nějak poškodili anebo barevně znehodnotili, tak není nic snazšího, než poškozené místo obrousit a znovu ošetřit lakem, olejem anebo vybraným barevným pigmentem.
baleríny na parketách
Dřevo je materiál, který je nejen krásný, ale také zdraví prospěšný. Ze dřeva se do vnitřního prostředí vašeho domu rozhodně nebudou uvolňovat žádné škodliviny. Ba naopak bude příjemně vonět, je vhodné i pro alergiky a nepřispívá k množení bakterií. Je příjemné na dotek, má vhodnou teplotu, a tak po něm můžete chodit i na boso, a to i v zimě.
A samozřejmě takovou podlahu můžete opatřit i podlahovým vytápěním, dub je k tomu obzvláště vhodnou volbou.
Zkrátka u vás doma vykouzlí tu pravou a neopakovatelnou atmosféru, kterou vám budou všichni závidět. Navíc, čím je dřevo starší, tím je krásnější, a tím má vyšší hodnotu.

Cenově dostupné bydlení

Jen málokdo si představuje celý život prožít v pronajatém bytě. Naprostá většina Čechů si přeje žít ve vlastním, a to ať v podobě bytu, nebo rodinné vilky. Ne každému se to ale splní. Důvodem jsou samozřejmě finance. Hlavně jedinci, co nemají zrovna na rozdávání si nemohou dovolit pořídit si vlastní bydlení, a to ani na hypotéku. Obytné nemovitosti jsou zkrátka v dnešní době hrozně drahé. Tento problém se ale zdaleka netýká pouze naší metropole, ale je rozšířený ve všech krajích naší vlasti. I tak ale jsou možnosti, jak žít ve svém, a přitom se do konce života nezadlužit. Chce to jen umět trochu popustit uzdu své představivosti a pořídit si něco méně standardního, než je úplně běžné.
Bydlení, které lze převézt
Ideální je si prostě koupit vlastní pozemek, nemusí být ani příliš velký, a k němu i jeden mobilní dům http://www.top-mobilnidomy.cz. Možná se vám zdá, že je to až příliš velké snížení požadavků na komfort, ale buďte si jisti, že v tomto ohledu rozhodně trpět nebudete. Jedná se o bydlení, které není dokonalé, ovšem není ani kdovíjak špatné.
Jeho největší výhodou je samozřejmě cena, která je mnohem nižší, než bývá cena klasického bydlení vytvořeného z malty a cihel. Mobilní dům samozřejmě nedokáže poskytnout tolik pohodlí jako ten klasický, ale to přece neznamená, že by se v něm nedalo bydlet. Moderní typy jsou přizpůsobeny životu typického pro jednadvacáté století a tomu odpovídá nejen velikost obytných prostor, která je u největších modelů více než dostatečná, ale rovněž i vnitřní výbava.
Dům na kolech
Ano, chápete to správně. V případě, že si pořídíte vlastní mobilní dům, nebudete už muset kupovat nábytek a ani většinu elektrospotřebičů. Prostě jen zaplatíte, dostanete klíče a můžete hned bydlet. Samozřejmě budete potřebovat pozemek, kam svůj nový domeček zaparkujete. Ten také něco stojí, ale nemusí to být mnoho. Není totiž nutné kupovat si stavební parcelu.

Jaký potřebují vířivé vany servis

V dnešní době je heslem, že nic není nemožné. Přesto existují věci, které si mohou dovolit jen ti nejmajetnější a jsou stále symbolem luxusu i společenského postavení. Jednou z nich jsou i vířivé vany, takzvané vířivky. Avšak i ony potřebují pravidelnou údržbu.

žena koupající se ve vířivé vaně s mlékem

Pokud jde o to, jaký mohou potřebovat vířivé vany servis, máme v podstatě dvě možnosti. Buď se o vše postaráme sami, včetně případných oprav, nebo to necháme na specializované firmě. Obojí má své výhody i nevýhody.

Výhodou domácích oprav je, že nemusíte čekat, až k vám firma někoho pošle a nemusíte doufat, aby to bylo v době, kdy budete doma a nemuseli jste si brát volno z práce. Můžete se do toho pustit, kdykoliv budete mít čas. Zároveň nebudete muset platit práci, kterou odvedou, pouze materiál, který budete potřebovat.

koupelna s vířivou vanou

Negativum lze spatřovat ve faktu, že pravděpodobně nebudete mít s takovýmito zásahy příliš zkušeností, a je tedy možné, že něco poškodíte. Navíc pokud je vaše vana stále v záruce, tímto zásahem pozbývá platnosti. Nebudete tedy moci uplatit případnou reklamaci.

Na druhou stranu, zavolat specializovanou firmu má také své výhody. V první řadě bude oprava provedena odborně, kvalifikovanými lidmi. Navíc, pokud máte svou vířivku stále v záruce, pak bude vše provedeno zcela zdarma v rámci reklamace. A k tomu všemu získáváte záruku i na opravu, takže pokud nebude provedena dobře, můžete ji reklamovat a budete ji mít zdarma opravenu.

Je však také pravda, že na opravu můžete čekat i poměrně dlouho. Jednání s firmami o uznání reklamace také může být někdy poněkud zdlouhavé a s nejistým výsledkem.

Jaké jsou však nejčastější potíže? Hlavní problém, kterému čelí, je ucpání trysek. Výsledek je jasný: vířivá vana zkrátka nevíří. Zde je neradno pouštět se do domácí opravy. Mnohem lepší je zavolat specializovanou firmu, nejlépe tu, která vám vanu instalovala.

Další běžnou komplikací je ucpaný výtok z vany. Příčinou jsou obvykle nahromaděné vlasy. Zde záleží na tom, jak hluboko je odpad ucpán. Pokud je to ihned u výtoku, můžete si s tím poměrně snadno poradit sami. Pokud je to ale hlouběji, zde se vyplatí zavolat instalatéra.

Doufám, že nyní všichni chápeme, že i o vířivku je třeba se pečlivě starat. Pak nám bude sloužit mnoho let a poskytne spoustu hodin odpočinku a relaxace v teplé vodě.