Dožít na chalupě

Chalupaření představoval v dobách normalizace oblíbený fenomén. Vznikla tak tradice, která dodnes přetrvává. V jiných zemích Evropy tento trend víkendových domů není zdaleka tak rozšířený jako u nás. Lidé jezdí rádi na chalupy a velmi rádi tam zvou i své přátele a rodinu. Jedná se rozhodně o velmi pěknou tradici.
prázdninová chata
Mnozí lidé v průběhu života chalupu, která původně připomínala spíše haciendu, zvelebují a kultivují. Nejde jen o to, aby zosobňovala vkusnou a elegantní rekreační architekturu, kterou si kolemjdoucí s obdivem prohlédne, jde také o to, aby pobyt byl stejně komfortní jako v bytě nebo rodinném domě. Aby objekt byl případně určen k celoročnímu obývání.
Mnozí lidé se skutečně se svou chalupou pomazlili. Nechybí jim třeba sauna nebo krytý bazén. Někteří lidé svůj rekreační objekt nabízejí k pronájmu a investice do vybavení se jim rychle vrátí.
veranda na chatě
Někteří lidé nemyslí na zisk, ale mají se svou chalupou jiné plány. Mnoho manželských párů má totiž v plánu se na chalupu na stará kolena přestěhovat. Je to jejich sen. V okamžiku, když získají nárok na důchod, se prostě přestěhují.

Trávit podzim života na horách je určitě velmi romantické, ale může to přinášet i určitá rizika, které je rozhodně zapotřebí zvážit dříve než prodáte nebo darujete byt.
 

Rizika spojená s životem na horách

  1. Špatně dostupná zdravotní péče– co si budeme povídat v důchodovém věku se i zdravý člověk potýká s celou řadou problémů. Ve městě máte lékaře po ruce, na horách je dostupnost obtížnější. Co když máte třeba slabší srdce a budete potřebovat rychlý zásah odborníka?
  2. Absence sociálních kontaktů– když žijete ve městě, přece jen máte spoustu sociálních kontaktů, i když Vám to třeba ani nepřijde. Toto vše najednou ztratíte. Ze začátku Vás sice společní přátelé budou často navštěvovat, ale časem můžete mít pocit sociální izolace.
  3. Náročná péče o objekt zvláště v zimním období– zimy jsou na horách náročné a péče o chalupu i příjezdovou cestu je poměrně náročná. Náročná zvláště s přibývajícím věkem. Časem může být obtížné udržovat objekt v přijatelném stavu.
  4. Potenciální úmrtí– je to smutné téma, ale lidé umírají. Dříve či později bude jeden z Vás řešit situaci, kdy zůstane sám. Dokážete po úmrtí partnera či partnerky žít sami?

výhled od bazénu 
Tímto nikoho rozhodně nechceme odrazovat, ale rozhodně je na místě být na některé situace připravený.