Dožít na chalupě

Chalupaření představoval v dobách normalizace oblíbený fenomén. Vznikla tak tradice, která dodnes přetrvává. V jiných zemích Evropy tento trend víkendových domů není zdaleka tak rozšířený jako u nás. Lidé jezdí rádi na chalupy a velmi rádi tam zvou i své přátele a rodinu. Jedná se rozhodně o velmi pěknou tradici.

Mnozí lidé v průběhu života chalupu, která původně připomínala spíše haciendu, zvelebují a kultivují. Nejde jen o to, aby zosobňovala vkusnou a elegantní rekreační architekturu, kterou si kolemjdoucí s obdivem prohlédne, jde také o to, aby pobyt byl stejně komfortní jako v bytě nebo rodinném domě. Aby objekt byl případně určen k celoročnímu obývání.
Mnozí lidé se skutečně se svou chalupou pomazlili. Nechybí jim třeba sauna nebo krytý bazén. Někteří lidé svůj rekreační objekt nabízejí k pronájmu a investice do vybavení se jim rychle vrátí.

Někteří lidé nemyslí na zisk, ale mají se svou chalupou jiné plány. Mnoho manželských párů má totiž v plánu se na chalupu na stará kolena přestěhovat. Je to jejich sen. V okamžiku, když získají nárok na důchod, se prostě přestěhují.

Trávit podzim života na horách je určitě velmi romantické, ale může to přinášet i určitá rizika, které je rozhodně zapotřebí zvážit dříve než prodáte nebo darujete byt.
 

Rizika spojená s životem na horách

  1. Špatně dostupná zdravotní péče– co si budeme povídat v důchodovém věku se i zdravý člověk potýká s celou řadou problémů. Ve městě máte lékaře po ruce, na horách je dostupnost obtížnější. Co když máte třeba slabší srdce a budete potřebovat rychlý zásah odborníka?
  2. Absence sociálních kontaktů– když žijete ve městě, přece jen máte spoustu sociálních kontaktů, i když Vám to třeba ani nepřijde. Toto vše najednou ztratíte. Ze začátku Vás sice společní přátelé budou často navštěvovat, ale časem můžete mít pocit sociální izolace.
  3. Náročná péče o objekt zvláště v zimním období– zimy jsou na horách náročné a péče o chalupu i příjezdovou cestu je poměrně náročná. Náročná zvláště s přibývajícím věkem. Časem může být obtížné udržovat objekt v přijatelném stavu.
  4. Potenciální úmrtí– je to smutné téma, ale lidé umírají. Dříve či později bude jeden z Vás řešit situaci, kdy zůstane sám. Dokážete po úmrtí partnera či partnerky žít sami?

 
Tímto nikoho rozhodně nechceme odrazovat, ale rozhodně je na místě být na některé situace připravený.