Jak mít ZERO WASTE domácnost? Jde to i jednoduše.

Žít zdravě a bez odpadu, to je hitem posledního trendu, točícího se kolem bydlení a domova. Bezodpadový domov je vlastně takový, kde vzniká minimální množství odpadu, žije se ekologicky a pomáhá tak přírodě. V prvé řadě stojí jako pevný základ třídění. Ať už jsou to plasty, papír a sklo, jakožto nejznámější komodity, snížení odpadu jako takového může pomoci zachránit přírodu. Jak lze vlastně tyto věci recyklovat? Proč je dobré třídit odpad?
recyklovat papír
Nejčastější tříděnou komoditou jsou známé plasty, po nich následuje sklo a papír. Každý je zná. V místě bydliště bývají umístěné kontejnery a jiné sběrné nádoby. Tím, že uděláme několik kroků navíc k oněm kontejnerům a odpad roztřídíme, pomáháme přírodě a také zároveň posilujeme své zdraví. Například pytel s plasty můžeme vyhodit cestou do školky, na nákup, na poštu. Kdo nechce mít doma nevzhledné kopice tříděného odpadu, na trhu jsou k dostání i speciální barevné koše na tyto základní a nejvíce používané odpady. Přírodě se navíc pomoci i tak, že budeme třeba kupovat recyklovaný papír či potraviny v obalech, které se dají opakovaně použít. Co s plechovkou od jahodového kompotu? Vyrobme si kelímek na tužky. Návody a inspirací se internet jenom hemží. Pokud ji nevyužijeme, opět jsou k dispozici popelnice na hliník a plechovky.
láhev v listí
Opomíjeným odpadem jsou vysloužilé baterie, žárovky nebo elektro zařízení. Ve městech i obcích se objevují červené nádoby a kontejnery, ty jsou určeny k drobnému elektru, jako jsou mobily a jejich příslušenství, ale také žárovky, baterie nebo jiné elektropřístroje. V rámci udržitelného způsobu života je také vhodné, pokud si koupíme třeba nový ruční šlehač, popřemýšlet nad tím starým, než ho vyhodíme. Opravdu by mohl udělat ještě někomu službu? Pokud odpovíme, že ano, třeba matky samoživitelky nebo dobročinné sbírky, tento kousek do kuchyně ocení. A co s velkými spotřebiči? Pokud jsou neopravitelné, nebo se jejich oprava nevyplatí, je vhodné je odvézt do sběrného dvora.
Co se oblečení týče, cool je být minimalista, takže celkový počet šatstva, bot a doplňků nepřesahuje číslo třicet. Pokud ano a rozhodneme se nevyužité oblečení vyhodit, měli bychom vzít v úvahu jeho další a nový život. Jaký? Třeba oblečení po dětech se mezi maminkami prodává a mění, staré roztrhané džíny můžeme přešít na pěknou a funkční tašku nebo pro šikovné je tu upcyklace, tedy ze starého trička je přešíváním vytvořený nový model. Když se nám ale nechce do takových akcí, můžeme odnést oblečení na charitu. Nejrychlejší cestou je však vyhodit jej do kontejneru na něj určené.
A nakonec vermikompostování. Že nevíte, co to je? Kuchyňský bioodpad patří na kompost. Ovšem ne každý má takovou možnost. Proto je na trhu k dostání bedýnka s žížalami, které se postarají o rozklad slupek od brambor i jablka. Takže i ti, kteří bydlí v panelovém domě, můžou pomoci přírodě a odpad třídit či recyklovat.