Investice do realit v Čechách opět jedou ve velkém!

Meziroční růst realitních transakcí činí je tedy v korunách asi 44, 5 miliard. Skoro tři pětiny realizovaných akcí pak padá na hlavu kancelářských budov. Největšími investory jsou stále Češi a hned za nimi se drží investoři z Jižní Koree. Tyto údaje vyplývají z nedávných průzkumů, jejichž výsledky byly zveřejněny na informačních webech zabývajících se průzkumy, realitami, ale i na novinkových serverech.

roh budovy

Pokles na realitním trhu z roku 2018 se tedy ukázal nyní jako výkyv, nikoli jako trend budoucnosti. Aktivity na investičních trzích stále rostou, a to právě nejvíce v oblastech kancelářských a průmyslových nemovitostí. Celkový objem transakcí na realitním poli meziročně stoupl o 69 procent, z čeho vyplývá, že proti první polovině roku 2018 se téměř zdvojnásobil.

Co stojí za nárůstem?

Za tímto zvýšením je však především realizovaný prodej pražských administrativních budov Waltrovka, Rustonka a Main Point Pankrác.

Podle zveřejněných informací se na trhu realit očekávají v letošním roce transakce ve výši více než tři miliardy eur, což je cca 77 miliard korun českých. Nárůst by podle očekávání pak měl být meziročně tedy vyšší přibližně o jednu pětinu.

V této chvíli byla dokončena jedna z velkých transakcí, a to prodej Palmovka Oper Park 3 a 4 a do konce roku je rozjednáno několik dalších středně velkých prodejů kancelářských a realitních budov.
vysoké paneláky

S čím se u nás obchoduje nejvíce?

Kancelářské nemovitosti vedou celkově nejen v objemu, ale i v počtu transakcí. Z 33 provedených akcí bylo celkem 15 právě kancelářských budov.

Hned za uvedenými se pak obchoduje s hotely, tedy co do hodnoty. Hotely se podílí na trhu přibližně pětinovým podílem.

Třináct procent pak náleží maloobchodním budovám a devět procent průmyslovým nemovitostem.

Kdo jsou investoři?

Jak bylo uvedeno, největšími hráči jsou Češi ve 34 procentech, následovaní Korejci v 32 procentech a z 10 procent jsou to pak investoři z USA.