Drony jako civilní pomocníci
Tyto bezpilotní prostředky si lidé začali pořizovat nejdříve jen pro zábavu. Později ale přišli na to, že je lze využívat i komerčně. Dnes je jich už tolik, že některé dokonce potřebují pilotní licenci a jejich užívání reguluje Úřad civilního letectví.
Není to tak jednoduché, že si prostě půjdete s dronem zalétat. Na jejich používání se vztahuje mnoho pravidel, která byste měli vědět, pokud nějaký ten bezpilotní kousek vlastníte.
1. Pokud máte vašeho technologického miláčka menších rozměrů, a váží do 1 kilogramu, a používáte ho čistě jen k rekreačním účelům, můžete ho ovládat bez zvláštních povolení.
2. Větší letouni už musí být označeni svým ID štítkem a také systémem, který zajistí, aby dron bezpečně přistál na zemi v případě, že se přeruší spojení.
3. Jestliže je váš dron už pěkný kousek vážící 20 kilo a více, je potřeba, abyste jeho i sebe zaevidovali. K řízení takového obra už potřebujete pilotní licenci, kterou získáte od Úřadu civilního letectví. K licenci vám dají také registrační značku.
4. Pokud drony máte ke komerčnímu využití, musíte mít pilotní licenci již i pro ty nejmenší stroje.
Co drony smí a co nesmí:
S bezpilotními prostředky nesmíte létat v okolí letiště, ani nad vodními toky, zástavbami, silničními a inženýrskými sítěmi. Je potřeba také dodržovat bezpečnostní vzdálenost od lidí. Létat se s nimi smí pouze za světla, a vždy tak, abyste je měli na dohled.
Každý nepociťuje nad rozmachem této technologie nadšení. Nejenže má schopnost s kamerou prozkoumávat kdejaké zákoutí, čímž může narušit ukrývané soukromí. Je také potřeba dbát zvýšené opatrnosti, neboť pád dronu z výšky několika metrů může napáchat velké škody na majetku i na zdraví nás lidí.
Jaká je jejich cena?
Záleží na tom, jaký dron si chcete pořídit. Ty nejjednodušší stojí jen pár tisíc, počítejte ale s tím, že to bude jen taková hračka. Pokud chcete opravdu vyspělejší techniku, vyjde vás až na 250 000 korun. Ovšem skutečně profesionální dron, třeba na pořizování unikátních filmových záběrů, vyšel až na šest milionů korun. Americká armáda se dokonce pyšní kouskem, který stál 420 milionů korun.
Drony zažívají ohromný boom, rozmach jejich technologií je totiž v rozkvětu. Kdoví, čeho všeho se ještě dočkáme. Třeba je za pár let budeme využívat stejně často jako dnes automobil či mobilní telefon.