Finance a dluhy

Naše centrální banka je odpovědná za zajištění dostatku peněz v oběhu, aby mohly být pokryty všechny nákupy a prodeje, které mezi lidmi probíhají. Působí jako bankéř pro vládu a komerční banky. A kdo „svým způsobem“ řídí centrální banky? Jednoduše řečeno – soukromé zájmy ze světa komerčních bank.

Finanční plán státu a jeho státní rozpočet by měl být důvěryhodný. Je dobře, pokud skončí s přebytkem než s deficitem, ale je tu to ALE…tento finanční plán státu přiděluje finanční omezené zdroje na zajištění zákonných povinností pro chod státu formou zákona.

Vše je na odpovědnosti vlády a její politiky. Plánovaný rozpočet by měl být reálný, věrohodný, ale pokud je svým způsobem fiktivní už po mnoho let, to není správné.

Takže, když zhrneme to, o čem se stále hovoří: pokud po roce je státní rozpočet v přebytku nebo v mínusu – jak se tedy plánoval? Měl by být vždy reálný a věrohodný. I rodina nebo firma si musí rozpočítat své finance, aby mohla dobře fungovat. Pokud to neudělá, tak to většinou nedopadne dobře. Ano, během roku se mohou vyskytnout mimořádné situace, které naruší jakékoliv finanční plánování. Ať je to stát, firma nebo rodina, pokud má příjmy nižží než výdaje, tak si musí peníze půjčit.

Příjmy státu jsou z daní nebo si je též půjčí, pokud má větší výdaje.

Otázka: a vláda si chybějící finance půjčuje kde?

Odpověď je docela jednoduchá: pokud si vláda potřebuje půjčit peníze, půjčí si je ze soukromého bankovního sektoru, občanů státu a právnických osob, za ně vydají  dluhopisy – státní cenné papíry se slibem splatit půjčku k danému datu a za tu dobu musí zaplatit úrok. Rozlišuje se vnitřní dluh a zahraniční dluh. A aby vláda mohla zaplatit úrok, musí něco více zdanit. Úrok ve formě zvýšení daní je přenesen na daňového poplatníka. Půjčku  – tyto nové peníze –  vláda vynaloží na veřejné služby a pod. Takže státní dluhúvěr –  který je poskytnutý vládě, se stává zásadní součástí celkové peněžní zásoby v jakémkoliv státě.
Banky nakoupením státních cenných papíru si tak vytvářejí peníze – svůj zisk –  velmi snadno. Je to stejné, jako když půjčují firmám nebo jednotlivcům.

Ještě donedávna bylo půjčení peněz pro jednotlivce v České republice docela snadné. Ale s novým zákonem o spotřebním úvěru, který platí od 1.12. 2016, banky musí mnohem přísněji prověřovat bonitu klienta a klient má pevné stanovenou lhůtu na rozmyšlenou.

Několik rad pro jednotlivce, pokud máte problém vyjít s penězi:
·         V první řadě si udělejte přehled příjmů a výdajů.
·         Ignorujte nabídky na půjčky, které vám chodí z vaší banky.
·         Pokud nemusíte, nezřizujte si kreditní kartu, peníze z kreditní karty jsou velmi drahé.
·         NIKDY si nepůjčujte na dovolenou.
·         Pokud si pořizujete půjčku, úvěr na bydlení, nastavte si a dodržujte řádnou dobu splácení.
·         Pokud nemáte na splátky, dejte to svým věřitelům a bankám vědět doporučeným dopisem včas a sami navrhněte, kdy a jak budete moci svůj závazek splácet. Když to bude například kvůli ztrátě zaměstnání nebo ze zdravotních důvodů, přiložte kopii tohoto dokladu k dopisu.
·         Nepůjčůjte si více, než jste schopni splácet.
·         Snažte se vždy vytvořit rezervu 1-3 měsíčního příjmu.
·         Pokud splácíte jednu nebo více půjček, snažte se neutrácet za zbytečné věci.
·         Popřemýšlejtea zjistěte si nové – levnější – tarify za mobilní služby, internet, el. energii a domluvte se na nových podmínkách, které budou pro vás výhodnější.
·         Pokud si sami nevíte rady, poraďte se buďto se svým bankéřem nebo využijte bezplatné poradny pro dlužníky.
Když se vám stane, že nemůžete splácet včas své závazky, neodkládejte řešení, ale ihned to oznamte věřiteli a jednejte.