Geotextilie pro malé i velké bazény

Ještě před tím, než se rozhodnete postavit bazén, musíte si ujasnit jistá pravidla. Je dobré vědět, kam jej umístíme, jestli na dané místo bude dostatečně svítit sluníčko, aby nám následně folie na hladině vody mohly přenášet teplo ze slunečních paprsků do vody a voda byla díky tomu o něco teplejší a my se necítili, jako když vcházíme do mínus deseti stupňové mrazící vody. Musíme také vědět, zdali je místo vhodné například z pohledu sousedů.

Muž zády stojící, před vodou.jpg

Jakmile máme všechno ujasněné, můžeme začít s výstavbou. Říkáte si, že nic nebudete kopat do země, protože jste si pořídili nadzemní typ? I přesto musíme celé místo nachystat na postavení. Nejprve část zeminy vykopeme, pokud se jedná o místo ve svahu nebo mírném kopečku. Vždy je lepší část zeminy odkopat, protože budeme používat písek a na něj teprve stavět. Jakmile máme část zeminy vykopanou, odstraníme z ní ostré a hranaté předměty, které by nám následně mohly protrhnout folii. Nikdo si nepřeje, aby mu voda v noci malou dírkou vytékala, aniž bychom si toho všimli a ráno přišli a všechna byla pryč pohlcená v zemi. I z těchto důvodů se používá geotextilie.

hladina bazénu.jpg

Instaluje se pod folii

Takzvaná geotextilie se instaluje na jemně prosetý písek, který nasypeme na půdu po vykopání. Podložka pod bazén Chlorito se instaluje na písek. Následně můžeme začít se samotnou instalací nebo postavením naší malé zahradní vodní nádrže určené na koupání a relaxaci.
Proč vlastně podložku používáme?
Geotextilie má hned několik výhod, proč ji používáme.

  1. Zamezuje prorůstání trávy, takže se nám pod folii netvoří různé hrboly nebo neprorůstává tráva, která by následně mohla poškodit samotné dno a folii poškodit.
  2. Slouží jako ochrana dna před protržením.
  3. Zabraňuje mikrobům a škodlivinám, aby se držely, množily a hromadily pod dnem.
  4. Odpuzuje všechny škůdce.
  5. Je vysoce odolná a pevná.
  6. Díky svým vlastnostem prodlužuje životnost samotné folie.

Celkově shrnuto: brání prorůstání vegetace, udržuje dno v pořádku a chrání jej před poškozením, protržením, a odolné vůči jakémukoliv mechanickému poškození a navíc prodlužuje životnost folie, která není díky ochraně tak namáhána a vydrží déle.