Než si pořídíte psa

Pokud se rozhodnete pro koupi štěněte, tak byste si jeho pořízení měli pořádně rozmyslet. Je to živý tvor, který potřebuje péči a pozornost. Ze začátku potřebuje opravdu veliké množství pozornosti, jelikož bude ještě malý a budou mu chybět sourozenci a maminka. Jestliže máte práci, ve které trávíte velké množství času a zbytek domácnosti také nebývá moc doma, tak si ho nepořizujte. Akorát by se u Vás doma trápil a byl tam sám.

buldoček na polštářku

Jestliže volný čas máte a v práci netrávíte celé dny, tak si jej pořiďte. Časem se z něj může stát Váš nejlepší přítel. Jak se říká, tak pes je nejlepší přítel člověka. Na výběr máte z velkého množství různých ras. Například pokud chcete malé plemeno, tak máte na výběr třeba čivavu nebo bišonka. Jestliže se Vám více líbí velcí psi, tak můžete pořídit vlčáka, nebo rotvajlera. Opravdu existuje spoustu ras, takže se nebojte, že byste si náhodou nemohli vybrat. Spíše se nebudete moc rozhodnout, které plemeno spíš koupit.
koupel psa

Jelikož tento tvor bude potřebovat jisté věci, tak byste pro něj měli mít dostatek času, misku na pití, misku na jídlo. Pelíšek, kam si může zalézt. Později si sice najde nějaké svoje místo (například na sedačce nebo u Vás v posteli), ale do začátku by měl mít nějaké svoje místečko, kde bude mít pocit, že je to jen jeho. Jestliže bude mít delší srst, tak ho bude potřeba vyčesávat. Pořídit byste si tedy měli i kartáč. Občas je potřeba jej vykoupat, takže šampon by měl být nezbytností. Na venčení se hodí vodítko uzpůsobené velikosti psa.

Neměli byste zapomínat na to, že se psem musíte chodit na pravidelné očkování k veterináři. Vždy byste tedy měli mít připravené peníze na očkování. Může se stát, že budete mít neočekávané výdaje kvůli zdravotnímu stavu. V záloze byste tedy měli mít i nějaké úspory, které se budou hodit pro neočekávané platby.

Invazivní druhy zvířat

Naše planeta je plná zvířat. Některé druhy žijí téměř ve všech jejích koutech a některé mají přírodou vyhrazené jen to svoje teritorium. Je to rozumné. Pokud nějaké zvíře přestěhujete z jeho přirozeného prostředí, mohou nastat většinou dvě situace.
1)    Zvíře není schopno se přizpůsobit a uhyne.
2)    Zvíře nemá přirozené nepřátele, a tak tento stav vítá.
·        Může se množit o sto šest. Pak zjišťujeme velké negativní dopady nejen na naše lesnictví, zemědělství a mnohdy i lidské zdraví, ale invazivní zvířata jsou schopna vytlačit naše původní druhy.
severský rak
Jedním z nežádoucích obyvatel našich vod je rak duhový. Ačkoliv vypadá opravdu zajímavě, je velmi nebezpečný. Tento rak je velice odolný vůči znečištění, a tak pomalu vytlačuje a likviduje původní druhy raků především tím, že je nakazí račím morem. Původně se tento druh raka vyskytoval pouze v Severní Americe. Pak byl zcela nerozumně vysazen do Evropy. U nás ho můžeme najít především v Labi a na Vltavě.
hlava norka

Invazivní druhy zvířat

Také se vám zdá psík mývalovitý tak roztomilý? Vypadá trochu jako naše liška. Původně se tento savec vyskytoval ve východní Asii, Japonsku a Koreji. Odtud ho lidé přivezli do Ruska, kde fungoval jako poskytovatel kvalitní kožešiny. V současnosti se rozšířil do celé střední a části severní Evropy. Mýval je nebezpečný především tím, že je přenašečem vztekliny a likvidátorem ptáků a obojživelníků.
o   Aktivisté, kteří bojují za práva zvířat, to někdy přeženou.
o   Tak, jako se to stalo v případě dalšího nebezpečně se rozmnožujícího zvířete.
Po roce 1989 zkrachovala celá řada chovných norkových farem. Jejich majitelé je prostě jen vypustili. Vše dokončili roku 2005 ochránci zvířat, kteří k nim přidali dalších tisíc „zachráněných jedinců“.
mýval u vody

Norci se odměnili tím, že nám likvidují
·        hady
·        raky
·        obojživelníky
·        ryby
·         a další druhy zvířat.

Mějte rádi svého pavoučka pro štěstí


Pavouci se také vyskytují téměř v každém prostředí, snad kromě vzduchu a moře.  Pavouci se od ostatních členovců liší tím, že mají tělo rozdělené na dvě funkční části, a to hlavohruď a zadeček.  

Téměř všichni pavouci mají centralizovanou nervovou soustavu. To znamená, že všechny nervové uzliny pavouků se shlukují v jednom místě v hlavohrudi. Je zajímavé, že nohy pavouků se nahazují ne nervovou soustavou, ale pouze hydraulickým tlakem.

Pavučiny, které rozličné druhy pavouků vytvářejí, se mohou lišit jak velikostí, tak i tvarem a množstvím jejich lepkavého vlákna, které na upředení pavučiny spotřebují. Bylo zjištěno, že kruhové pavučiny jsou staršího druhu pavučin, než ostatní pavučiny. Pavouci, kteří vytvářející pavučinové vaky jsou mnohem rozšířenější a různorodější, než křižákovití pavouci, od kterých právě kruhové pavučiny pocházejí.

Čím vším se pavouci živí

Pavouci se živí hlavně hmyzem anebo ostatními pavouky. Jsou však i veliké druhy tropických pavouků, kteří loví i ptáky a ještěrky. Každý druh pavouka používá k ulovení kořisti jinou strategii. Buďto:
·         chytají kořist do své lepkavé pavučiny
·         vrhají na kořist svoji lepkavou síť
·         napodobují kořist, aby je neodhalila
·         svoji kořist uženou
·         číhají na kořist v ukrytém otvoru a potom se jí nečekaně zmocní

Většina pavouků zjistí kořist pomocí vibrací, ale tito lovci mají také velice dobrý zrak a vykazují znaky inteligence.

Samičky pavouků jsou starostlivé matky

Samička z pavučinových vláken vytváří kokon, ve kterém se mohou vyskytovat až stovky vajíček. Také se samičky mnoha druhů pavouků o svá mláďata starají. Některé pavoučice nosí mláďata s sebou, nebo se s mláďaty i dělí o potravu.

Některé druhy pavouků mají sociální chování a vytváří tak společné pavučiny, na kterých lze najít až padesát tisíc pavouků. Jsou vůči sobě tolerantní s opatrností, nebo také společně loví. Mohou spolu i sdílet potravu.

I pes a kočka mohou být pacienty

Pes i kočička jsou v mnohých rodinách platným člen domácnosti. Až na výjimky se majitelé snaží, aby se měli jejich chlupatí miláčkové co nejlépe, aby prospívali a bylo jim dobře. I přes veškerou snahu se však může stát, že naše zvířátko onemocní. Poměrně častou diagnózou je onemocnění dolních močových cest. Na vině může být infekce, zánět, přítomnost močových kamenů či některá další onemocnění, která močové cesty ovlivňují.

Příčiny onemocnění močových cest

1/ nadváha– obézní zvířata mají větší sklon k těmto onemocněním

2/ stres– zvíře vystavené stresu může snadněji onemocnět. Příčin stresu je mnoho, může to být osamocení nebo naopak další zvíře v rodině a mnoho dalších důvodů.

3/ krmivo– nevhodná krmiva s velkým množstvím minerálů mohou způsobit vznik močových kamenů

4/ plemeno– menší rasy jako knírači, perské kočky, dalmatinové a další rasy mají sklony k močovým onemocněním a vzniku močových kamenů.

5/ malý příjem vody– pokud pes nebo kočka málo pije, je sklon k vytvoření močových kamenů pravděpodobnější.

Příznaky močových onemocnění

a/ časté nutkání na moč
b/ krev v moči
c/ bolestivé močení
d/ počůrávání se mimo kočkolit / u koček/
e/ apatie, nechutenství
f/ neklid
g/ horkost na sliznicích v důsledku horečky

Řešení onemocnění močových cest
Pokud zjistíme některý z příznaků nebo se nám zvíře celkově nezdá, neotálíme s návštěvou veterinární ordinace. Jedině zkušený veterinář, který zvíře kompletně prohlédne, nám může odpovědět na otázku, co zvíře trápí a co je třeba dělat.

Ve většině případů dostane naše zvířátko léky v tabletové nebo injekční formě, dostaneme instrukce, jak o něho pečovat, jakou dietu nasadit. Dnes lze koupit diety přímo pro určitá onemocnění, močová onemocnění patří mezi jedny z nich. Tato strava pak zvíře pomůže dostat opět do kondice a mnohdy je to strava i na dobu zdraví. Prevence je totiž prvním krokem, jak se vyhnout nemoci.

Kdo je kočka?

Kočka je kočkovitá šelma, která zdomácněla v našich rodinách od nepaměti. Na našich vesnicích je součástí skoro každé chalupy. Jsou to venkovské kočky a kocouři, které si vytyčili svá teritoria vždy v okolí určitého obydlí, kde na rozdíl od psa se drží právě kvůli tomu, že se domestikovali kolem určitého domu a ovládají svoje území, do kterého dalšího kocoura nepustí.

Kocour si označí toto území tzv. značkováním, které řekne zcela neomylně dalšímu kocourovi, aby si vstup na toto území dobře rozmyslel. Kočky, které pak žijí v tomto rajonu, jsou trpěné asi jako kdysi harém. Jídlo, které dostávají venkovské kočky a kocouři od svých lidských majitelů, berou jako jistotu, která není k zahození.

Přijdou se najíst, někdy i vyspat v teple u kamen, na noc se ale ve většině případů derou ven na lov a obhlédnout své teritorium. Tyto kočky a kocoury není ve většině případů možno v jejich životě předělat na kočky bytové, protože jejich pud je natolik vyvinut a nepotlačen, že nelze něco takového změnit, aniž by trpělo okolí nebo zvíře.

Kočka bytováse vyskytuje především ve městech. Tyto kočičky či kocourci ve většině případů nikdy nepoznali pobyt venku. Od svých kotěcích let jsou v bytě, kde mají toaletu, plné misky jídla a vody, žijí v dostatku a teple. Páníček sleduje bedlivě jejich zdravotní stav, stará se o jejich léčení, je-li to nutné a své mazlíčky miluje. Mají lásku, dostatek i skvělou péči.

Kočky jsou oblíbenější do bytu než psi. Je to zejména proto, že kočka a kocour nevyžaduje trvalou přítomnost lidí, vydrží v bytě bez problému sám několik hodin, neštěká, nemusí se venčit. Pokud kočičí šelmička nepozná venkovní touhy, ani po nich netouží a tudíž nestrádá. Jediné, co je třeba vyřešit, je kastrace.

Nekastrovaný kocour začíná v době své dospělosti značkovat páchnoucí močí zařízení bytu, volá v době říje kočky velmi hlasitě a obtěžuje tak obyvatele bytu. Tyto pudové záležitosti jej vysilují, neprospívá, a proto je kastrace jediné rozumné řešení. Pro kočky taktéž, tam zas jde o touhu po koťatech, která také nikdy nepřijdou. Výjimka je pouze u koček a kocourů plemenných, kdy se  množí cíleně.

Pokud se rozhodnete pořídit si kočičku či kocoura, respektujte jejich potřeby a vlastnosti. Stávají se součástí rodiny a je třeba to tak brát. Chovejme se podle toho.

Živé zvíře jako vánoční dárek?

Všichni rodiče to znají. Kolikrát se v dopisech pro Ježíška objeví přání, aby pod stromečkem našly naše děti živé zvířátko? Chápeme jejich touhu, aby se dárek hýbal, mazlil se s nimi nebo za nimi běhal. Mnohé děti jsou v takové chvíli srozuměny s tím, že se o zvířátko postarají.

Jaká je však realita?

Zvířátko není hračka. To především. Každé zvíře má právo na svojí vůli, na možnost v klidu se najíst a vyspat. Není možné si s ním hrát, kdykoliv se dítěti zachce. Zvíře může reagovat nevhodně a v nejhorším případě i agresívně. Potřeby živého tvora je třeba respektovat. Jinak budeme zacházet se štěňátkem, jinak se zvířecím seniorem. To jde dětem mnohdy velmi těžko vysvětlit, zejména těm menším.

Zvíře má své potřeby. Jak už jsme říkali, je to potřeba se najíst, vyspat se, kdykoliv je zvíře unavené, dále mít dostatek pohybu tak, jak jeho konstituce vyžaduje. Jeho příbytek je třeba pravidelně čistit, venčit ho, hrát si s ním. Nejen tělesné potřeby zvíře vyžaduje. Mnohá zvířátka potřebují a vyžadují společnost lidí, pocit jejich lásky, sounáležitost se svou smečkou. V domácnostech jsou to pak pro něho všichni členové rodiny. Namítnete, že jsou i nenáročná zvířátka, která nemusí běhat, lovit, venčit se.

Samozřejmě, že péče o želvu bude snažší než o psa, přesto však musíme počítat, že i takové zvíře potřebuje čistit své obydlí, krmit jej správným krmivem a pečovat o jeho zdraví. Je to bezesporu další člen rodiny, o kterého se musíme postarat.

Vydrží dětské nadšení? Ve většině případů ne.Novoty kolem zvířátka zevšední, přijdou běžné dny plné dalších starostí a povinností. Dítě přestane zvíře vnímat jako něco jedinečného a naopak, péče, která je mu svěřena, se stává obtěžující. Dospělí pak ve většině případů přejmou péči na sebe nebo v tom horším případě, zbavují se zvířete prodejem nebo odevzdáním do útulku. Tak by neměly končit žádné vánoce.

Psychologové tvrdí, že ani nelze dětem jejich špatnou vytrvalost vyčítat. Je to poplatné věku dítěte. Spíš by se mělo vyčítat dospělým, že volí takto nevhodné dárky, které pak na špatný výběr doplácejí svou kvalitou života.

Závěrem tedy lze říci, že příchod živého zvířete do rodiny by se měl velmi pečlivě uvážit všemi jeho členy. Zvíře je živý tvor a potřebuje naši všestrannou péči fyzickou, psychickou i finanční. Je to závazek na více jak 15 let, u některých zvířat i déle. Dobře uvažte, co chcete a můžete zvládnout, ať nikomu zbytečně neublížíte. Zvířátka si to nezaslouží.

Pro větší pohodlí

Každý se chce doma cítit příjemně, o tom není pochyb. Vždy je tedy dobré si podle této skutečnosti svoje bydlení zařizovat, rozhodně se to vyplatí, o tom nepochybujte. Mnozí se potýkají s tím, že jim brzy ráno do ložnice svítí slunce či třeba přes noc svit pouličního osvětlení, což je velice nepříjemná věc. Člověk si moc neodpočine a zvykat si na něco takového není jednoduché. Navíc to zaručeně není nutné, na to nezapomínejte.
stůl u okna

Uvidíte, že i Vy si v takovém případě přijdete na své, pokud se spolehnete na stínící techniku, protože to je něco, s čím budete nadmíru spokojeni, protože si budete moct regulovat to, kolik světla zvenčí se dostane k Vám domů. Je to tedy výhodné řešení, díky kterému si zaručeně přijdete na své, o tom není pochyb.

Vybírat si můžete z mnoha různých variant, jsou tu pro Vás rolety a mnoho dalšího, a proto o něčem takovém jen tak nepochybujte, uvidíte, že nebudete muset litovat. Vše je vyráběno na míru, takže výsledek bude sedět i Vašemu bydlení, protože bude odpovídat všem Vašim představám a požadavkům, o tom není pochyb.

Díky takovému řešení už si nebudete muset dělat těžkou hlavu s tím, že k Vám domů svítí, když si to zrovna nepřejete. Nehledě na to, budete mít doma více soukromí, takže Vás nebudou rušit zvědavé pohledy kolemjdoucích na ulici, s čímž se mnozí také musí potýkat. Bude se Vám klidněji spát, protože se k Vám domů nedostane tak velké množství hluku zvenčí, na to se můžete spolehnout.
slunce za žaluziemi

Věřte tedy tomu, že si na své každý přijde, a ani ve Vašem případě tomu nebude jinak, o tom není pochyb. Vy se tak dočkáte takového řešení, se kterým budete spokojeni, a díky kterému se budete doma cítit příjemněji, než tomu bylo kdy předtím, což je přeci jenom to, na čem doopravdy záleží. A když by Vás cokoliv zajímalo, tak se nebojte zeptat, být dobře informovaný se totiž zaručeně vyplatí.