Kdo je kočka?

Kočka je kočkovitá šelma, která zdomácněla v našich rodinách od nepaměti. Na našich vesnicích je součástí skoro každé chalupy. Jsou to venkovské kočky a kocouři, které si vytyčili svá teritoria vždy v okolí určitého obydlí, kde na rozdíl od psa se drží právě kvůli tomu, že se domestikovali kolem určitého domu a ovládají svoje území, do kterého dalšího kocoura nepustí.

Kocour si označí toto území tzv. značkováním, které řekne zcela neomylně dalšímu kocourovi, aby si vstup na toto území dobře rozmyslel. Kočky, které pak žijí v tomto rajonu, jsou trpěné asi jako kdysi harém. Jídlo, které dostávají venkovské kočky a kocouři od svých lidských majitelů, berou jako jistotu, která není k zahození.

Přijdou se najíst, někdy i vyspat v teple u kamen, na noc se ale ve většině případů derou ven na lov a obhlédnout své teritorium. Tyto kočky a kocoury není ve většině případů možno v jejich životě předělat na kočky bytové, protože jejich pud je natolik vyvinut a nepotlačen, že nelze něco takového změnit, aniž by trpělo okolí nebo zvíře.

Kočka bytováse vyskytuje především ve městech. Tyto kočičky či kocourci ve většině případů nikdy nepoznali pobyt venku. Od svých kotěcích let jsou v bytě, kde mají toaletu, plné misky jídla a vody, žijí v dostatku a teple. Páníček sleduje bedlivě jejich zdravotní stav, stará se o jejich léčení, je-li to nutné a své mazlíčky miluje. Mají lásku, dostatek i skvělou péči.

Kočky jsou oblíbenější do bytu než psi. Je to zejména proto, že kočka a kocour nevyžaduje trvalou přítomnost lidí, vydrží v bytě bez problému sám několik hodin, neštěká, nemusí se venčit. Pokud kočičí šelmička nepozná venkovní touhy, ani po nich netouží a tudíž nestrádá. Jediné, co je třeba vyřešit, je kastrace.

Nekastrovaný kocour začíná v době své dospělosti značkovat páchnoucí močí zařízení bytu, volá v době říje kočky velmi hlasitě a obtěžuje tak obyvatele bytu. Tyto pudové záležitosti jej vysilují, neprospívá, a proto je kastrace jediné rozumné řešení. Pro kočky taktéž, tam zas jde o touhu po koťatech, která také nikdy nepřijdou. Výjimka je pouze u koček a kocourů plemenných, kdy se  množí cíleně.

Pokud se rozhodnete pořídit si kočičku či kocoura, respektujte jejich potřeby a vlastnosti. Stávají se součástí rodiny a je třeba to tak brát. Chovejme se podle toho.