I pes a kočka mohou být pacienty

Pes i kočička jsou v mnohých rodinách platným člen domácnosti. Až na výjimky se majitelé snaží, aby se měli jejich chlupatí miláčkové co nejlépe, aby prospívali a bylo jim dobře. I přes veškerou snahu se však může stát, že naše zvířátko onemocní. Poměrně častou diagnózou je onemocnění dolních močových cest. Na vině může být infekce, zánět, přítomnost močových kamenů či některá další onemocnění, která močové cesty ovlivňují.

Příčiny onemocnění močových cest

1/ nadváha– obézní zvířata mají větší sklon k těmto onemocněním

2/ stres– zvíře vystavené stresu může snadněji onemocnět. Příčin stresu je mnoho, může to být osamocení nebo naopak další zvíře v rodině a mnoho dalších důvodů.

3/ krmivo– nevhodná krmiva s velkým množstvím minerálů mohou způsobit vznik močových kamenů

4/ plemeno– menší rasy jako knírači, perské kočky, dalmatinové a další rasy mají sklony k močovým onemocněním a vzniku močových kamenů.

5/ malý příjem vody– pokud pes nebo kočka málo pije, je sklon k vytvoření močových kamenů pravděpodobnější.

Příznaky močových onemocnění

a/ časté nutkání na moč
b/ krev v moči
c/ bolestivé močení
d/ počůrávání se mimo kočkolit / u koček/
e/ apatie, nechutenství
f/ neklid
g/ horkost na sliznicích v důsledku horečky

Řešení onemocnění močových cest
Pokud zjistíme některý z příznaků nebo se nám zvíře celkově nezdá, neotálíme s návštěvou veterinární ordinace. Jedině zkušený veterinář, který zvíře kompletně prohlédne, nám může odpovědět na otázku, co zvíře trápí a co je třeba dělat.

Ve většině případů dostane naše zvířátko léky v tabletové nebo injekční formě, dostaneme instrukce, jak o něho pečovat, jakou dietu nasadit. Dnes lze koupit diety přímo pro určitá onemocnění, močová onemocnění patří mezi jedny z nich. Tato strava pak zvíře pomůže dostat opět do kondice a mnohdy je to strava i na dobu zdraví. Prevence je totiž prvním krokem, jak se vyhnout nemoci.