Invazivní druhy zvířat

Naše planeta je plná zvířat. Některé druhy žijí téměř ve všech jejích koutech a některé mají přírodou vyhrazené jen to svoje teritorium. Je to rozumné. Pokud nějaké zvíře přestěhujete z jeho přirozeného prostředí, mohou nastat většinou dvě situace.
1)    Zvíře není schopno se přizpůsobit a uhyne.
2)    Zvíře nemá přirozené nepřátele, a tak tento stav vítá.
·        Může se množit o sto šest. Pak zjišťujeme velké negativní dopady nejen na naše lesnictví, zemědělství a mnohdy i lidské zdraví, ale invazivní zvířata jsou schopna vytlačit naše původní druhy.
severský rak
Jedním z nežádoucích obyvatel našich vod je rak duhový. Ačkoliv vypadá opravdu zajímavě, je velmi nebezpečný. Tento rak je velice odolný vůči znečištění, a tak pomalu vytlačuje a likviduje původní druhy raků především tím, že je nakazí račím morem. Původně se tento druh raka vyskytoval pouze v Severní Americe. Pak byl zcela nerozumně vysazen do Evropy. U nás ho můžeme najít především v Labi a na Vltavě.
hlava norka

Invazivní druhy zvířat

Také se vám zdá psík mývalovitý tak roztomilý? Vypadá trochu jako naše liška. Původně se tento savec vyskytoval ve východní Asii, Japonsku a Koreji. Odtud ho lidé přivezli do Ruska, kde fungoval jako poskytovatel kvalitní kožešiny. V současnosti se rozšířil do celé střední a části severní Evropy. Mýval je nebezpečný především tím, že je přenašečem vztekliny a likvidátorem ptáků a obojživelníků.
o   Aktivisté, kteří bojují za práva zvířat, to někdy přeženou.
o   Tak, jako se to stalo v případě dalšího nebezpečně se rozmnožujícího zvířete.
Po roce 1989 zkrachovala celá řada chovných norkových farem. Jejich majitelé je prostě jen vypustili. Vše dokončili roku 2005 ochránci zvířat, kteří k nim přidali dalších tisíc „zachráněných jedinců“.
mýval u vody

Norci se odměnili tím, že nám likvidují
·        hady
·        raky
·        obojživelníky
·        ryby
·         a další druhy zvířat.