Živé zvíře jako vánoční dárek?

Všichni rodiče to znají. Kolikrát se v dopisech pro Ježíška objeví přání, aby pod stromečkem našly naše děti živé zvířátko? Chápeme jejich touhu, aby se dárek hýbal, mazlil se s nimi nebo za nimi běhal. Mnohé děti jsou v takové chvíli srozuměny s tím, že se o zvířátko postarají.

Jaká je však realita?

Zvířátko není hračka. To především. Každé zvíře má právo na svojí vůli, na možnost v klidu se najíst a vyspat. Není možné si s ním hrát, kdykoliv se dítěti zachce. Zvíře může reagovat nevhodně a v nejhorším případě i agresívně. Potřeby živého tvora je třeba respektovat. Jinak budeme zacházet se štěňátkem, jinak se zvířecím seniorem. To jde dětem mnohdy velmi těžko vysvětlit, zejména těm menším.

Zvíře má své potřeby. Jak už jsme říkali, je to potřeba se najíst, vyspat se, kdykoliv je zvíře unavené, dále mít dostatek pohybu tak, jak jeho konstituce vyžaduje. Jeho příbytek je třeba pravidelně čistit, venčit ho, hrát si s ním. Nejen tělesné potřeby zvíře vyžaduje. Mnohá zvířátka potřebují a vyžadují společnost lidí, pocit jejich lásky, sounáležitost se svou smečkou. V domácnostech jsou to pak pro něho všichni členové rodiny. Namítnete, že jsou i nenáročná zvířátka, která nemusí běhat, lovit, venčit se.

Samozřejmě, že péče o želvu bude snažší než o psa, přesto však musíme počítat, že i takové zvíře potřebuje čistit své obydlí, krmit jej správným krmivem a pečovat o jeho zdraví. Je to bezesporu další člen rodiny, o kterého se musíme postarat.

Vydrží dětské nadšení? Ve většině případů ne.Novoty kolem zvířátka zevšední, přijdou běžné dny plné dalších starostí a povinností. Dítě přestane zvíře vnímat jako něco jedinečného a naopak, péče, která je mu svěřena, se stává obtěžující. Dospělí pak ve většině případů přejmou péči na sebe nebo v tom horším případě, zbavují se zvířete prodejem nebo odevzdáním do útulku. Tak by neměly končit žádné vánoce.

Psychologové tvrdí, že ani nelze dětem jejich špatnou vytrvalost vyčítat. Je to poplatné věku dítěte. Spíš by se mělo vyčítat dospělým, že volí takto nevhodné dárky, které pak na špatný výběr doplácejí svou kvalitou života.

Závěrem tedy lze říci, že příchod živého zvířete do rodiny by se měl velmi pečlivě uvážit všemi jeho členy. Zvíře je živý tvor a potřebuje naši všestrannou péči fyzickou, psychickou i finanční. Je to závazek na více jak 15 let, u některých zvířat i déle. Dobře uvažte, co chcete a můžete zvládnout, ať nikomu zbytečně neublížíte. Zvířátka si to nezaslouží.