Co dělat, aby pro nás Vánoce nebyly po finanční stránce noční můrou

Vánoce by v první řadě měly být svátky plné klidu a pohody, ne stresovým obdobím, zvlášť pro ty, kteří nemají peněz nazbyt, ale přesto chtějí nějakým dárkem potěšit své blízké.
vánoční bonus
Dospělí si mohou snadněji uvědomit, že Vánoce, i přes svou kouzelnou atmosféru, kterou jistě máme rádi všichni, jsou především pro děti, takže na ty je nutné myslet v první řadě.
–        pokud žijete od výplaty k výplatě, jen těžko se Vám bude šetřit na nějaké drahé dárky, a mnoho lidí jistě napadne vzít si tzv. rychlou půjčku. Tohle řešení dobře zvažte, protože splátky, a především úrok je u této formy půjček dost vysoký, a při životě od výplaty k výplatě se Vám může stát, že na její splácení nebudete mít, a radost z Vánoc tak může být draze vykoupená, např. až exekucí
–        pokud jste letos nestihli nic ušetřit, můžete letošní vánoční dárky vyřešit tak, že dárky dáte jen dětem a Vy dospělí si prostě dárky dávat nebudete, zároveň, abyste se nemuseli zadlužit, dětem pořiďte dárky levnější, to však neznamená, že jim musíte nutně kupovat dárky zároveň praktické, větší děti tohle moc neocení, a pro příští rok se připravte na to, že každý měsíc si dáte stranou nějakou tu korunku, nemusí to být tisíce, i tak se Vám podaří ušetřit za rok slušnou sumu na vánoční dárky, a ušetřit se dá, pokud si zavedete seznam při nákupech, srovnáte si ceny elektřiny, a zamyslíte se nad tím, za co vlastně utrácíte každý měsíc, zda jsou to věci opravdu nezbytné
styl vánoc
–       pokud přece jen chcete obdarovat všechny členy rodiny i své přátele, můžete jim samozřejmě dárky také vyrobit, babičce můžete uplést šálu, manželovi klidně také, kdo tuhle techniku neovládá, na internetu jsou návody, můžete zkusit vyrobit domácí mýdlo, svíčky apod., pokud rádi zavařujete, můžete klidně darovat domácí produkty, jen vyzdobíte obal. Takových nápadů najdete na internetu celou spoustu a určitě Vám to nezruinuje rodinný rozpočet.
A od příštího roku se snažte každý měsíc dát si nějaké peníze stranou, aby pro Vás ten nadcházející vánoční čas byl opravdu časem klidu a pohody s Vašimi blízkými.