Puzzle – nejoblíbenější hra

Puzzle jako logickou hru zná dnes úplně každý. Proč nás tak lákají zvláštní dílky různých tvarů, které do sebe perfektně zapadají, ač na první pohled si myslíme, že z nich nic nelze složit? Puzzle skládají ti úplně nejmenší i dospělí a starší lidé.

Odjakživa si totiž rádi hrajeme a soustředění nad touto skládačkou nás zvláštním způsobem uklidňuje a zrelaxuje naši mysl.
Skládání puzzle se zdá být v poslední době nejoblíbenější zábavou a když se hlouběji podíváme na to, proč je pro nás nejen hrou, ale také proč nám prospívá, nelze se tomu divit.

Skládání puzzle:

·         je tvůrčí činnost, která rozvíjí logické myšlení
·         procvičuje orientaci a paměť
·         děti učí trpělivosti a manuální zručnosti
·         u starších lidí snižuje pravděpodobnost onemocnění Alzheimerovou chorobou
 
Z toho vyplývá, že pro děti je puzzle o mnoho zdravějším způsobem trávení volného času než hraní her na počítači nebo pasivní sledování televize. A když se sejde celá rodina nad sestavováním velkého obrazu, nejen že si užije spousta legrace, ale přispívá to i k jejímu stmelování a harmonizaci.
 
Prostorový zázrak a čtvrtá dimenze
Zatímco nad klasickým puzzle si lidé lámou hlavu už více než 250 let, až v roce 1991 byla založena společnost Wrebbit, první výrobce trojrozměrných 3D puzzle. Z plastových odolných dílků lze dle předlohy nebo čísel sestavit velmi realistické modely známých staveb a dekoračních předmětů, které se stávají originální ozdobou nebo dárkem.

Zcela zvláštní kategorii tvoří 4D puzzle, což je vlastně trojrozměrné puzzle obohacené o čtvrtou dimenzi času. Lze si tak postavit nejslavnější světová města, poznat jejich historii a architekturu. První dvě vrstvy vždy zobrazují geografické umístění a kreslený plánek ulic, třetí vrstvu pak tvoří známé budovy, které se staví na mapu v chronologickém pořadí. Formou zábavy toto puzzle zároveň vzdělává.