Únikové hry aneb dokážete najít cestu ven?


Co jsou to vlastně únikové hry?
 
Escape Games, Exit Games nebo česky Únikové hry vymysleli v Japonsku v roce 2007. Takao Kato se nechal inspirovat počítačovými hrami, kde se vyskytují logické hádanky a situace, kdy musí hráč zapojit rozum. Určitě jste už slyšeli například o počítačové a tabletové hře The Room, kde musíte hledat tajné spínače a spojitosti, abyste otevřeli záhadnou krabičku. Nebo o množství mobilních her s obligátním názvem 100 dveří, kde za pomocí různých mini úkolů odhalujete způsob, jako otevřít dveře, abyste mohli v další místnosti udělat totéž. Únikové hry tohle všechno převádí do skutečnosti v dobrodružnějším a zajímavějším kabátku, neboť na řešení úloh a záhad nejste sami.

Únikové hry si získaly obrovskou popularitu a napříč celým světem. V České republice se rozšiřují poměrně rychle, a i když je jich převážná většina zatím v hlavním městě, zahrajete si třeba i v Brně, Ostravě, Olomouci, Opavě nebo Českém Krumlově. Na výběr máte ze spousty stylizovaných místností, které vás zavedou do Alchymistovy kanceláře, Upíří hrobky, Středověkého žaláře, výslechové místnosti či dokonce do Psychiatrické léčebny. Může to znít šíleně, nechat se zavřít do žaláře nebo do psychiatrické léčebny, ale nemusíte se bát, nikdo vás nebude strašit.
 
Co vás čeká?
 
Úkol je prostý. Vás a maximálně pět vašich přátel, kolegů či rodinných příslušníků zavřou do místnosti plné hádanek, kódů, šifer, hlavolamů a tajných zpráv, kterým musíte přijít na kloub, abyste dokázali uniknout. Klíčem k vítězství je vzájemná spolupráce, nikoli inteligence či umění dedukce. Obojí určitě přijde vhod, dostane-li se vám do rukou sekvence čísel, již budete muset rozluštit čí hádanka, již bude třeba uhádnout, ale pokud nebudete fungovat jako tým, selžete.

Zvládnete spolupracovat a najít klíč, který bude znamenat vaši svobodu? Nebo neuspějete a dveře zůstanou navždy zavřené? Na všechno máte 60 minut a čas neúprosně utíká. Ale nebojte, pokud si netroufáte uniknout z Hackerova doupěte, můžete začít třeba únikem z Čarodějnické školy Magie a kouzel, který je vhodný hlavně pro rodiny s dětmi nebo ze Sherlockovy kanceláře či Tajemné pracovny, které zvládnou i méně zkušení hráči.
 
Kde a za kolik si můžete zahrát?
 
Cena za tenhle neobvyklý zážitek se pohybuje v rozmezí od 849 – 1600 Kč za celou skupinku 2-6 hráčů, nebo od 1800 – 2800 Kč za souboj dvou týmů po maximálně pěti hráčích.

V Praze si můžete zahrát například v Mindmaze, kde se octnete na vojenské misi ve hře Enigma – dobrovolně jste se nechali zajmout nepřítelem, abyste získali informace, a máte pouhou hodinu, než vás začnou vyslýchat. Také se v Mindmaze můžete pokusit utéct z Alchymistovy komnaty a změřit síly s dalšími pěti přáteli, kteří se pokusí být lepší než vy. V Ostravě najdete Escape game, kde se octnete v kanceláři nejznámějšího mafiána Al Capona a můžete se pokusit přesvědčit Její veličenstvo, že máte na to být novým Agentem 007.

Zato v Exit Game Brno se stanete archeology, kteří musí zachránit profesora Lorna a vzácné artefakty z hrobky dávného faraona, kterou zasypalo nedávné zemětřesení; najdete dveře do Říše divů a budete muset utéct armádě Srdcové královny zpět, do našeho světa anebo se s partičkou přátel octnete ve vězení, kde nalézáte stopy člověka, jež z vaší cely již dokázal uniknout.
 
To je jen střípek dobrodružných misí, úkolů a záhad na které se můžete vydat. Tak na co čekáte? Běžte si splnit své dětské sny a staňte se archeology, tajnými agenty, nebo novými pomocníky Sherlocka Holemese. Prožijte události z naší historie při Bombardování Prahy během druhé světové války nebo zamiřte na Divoký západ. Tak šup… Únikové hry čekají.