Stále dokonalejší kompasy

První kompas se objevil už ve starověké Číně. Byl v podstatě velice jednoduchý. Sestával z dřevěné podložky, která byla vložena do nádoby s vodou. Navrchu byl položen kus magnetovce.
o   Klasický kompas, který se používal ve středověku a novověku, se skládá ze střelky, která je v pouzdře, na jehož dne je nakreslena kompasová růžice.
gyroskop
Kompas byl především důležitý pro námořníky, kteří podle něho zjišťovali světové strany a vypočítávali azimut.Jedním z druhů kompasů je gyrokompas. Bývá také nazývaný jako gyroskop.
–         Je to přístroj, s jehož pomocí se určuje s přesností sever naší Země v námořní plavbě.
–         Tento přístroj je vynálezem francouzského fyzika Léona Foucaulta, který chtěl v polovině devatenáctého století podniknout v ponorce cestu na severní pól.
Gyroskop je přístroj, který je užívaný dodnes. Dostal se dokonce z moře až do oblak. Své upotřebení má především u balistických raket a letadel. Přesnost tohoto přístroje závisí na stabilitě udržení jeho otáček.
kompas na novinách

Gyroskop je i ve vesmíru

Nejvýkonnější a nejpřesnější gyroskopy využívají i laser. Gyroskopická zařízení jsou také důležitá pro pohyb solárních panelů vesmírné stanice ISS. Tato jediná trvale obydlená vesmírná stanice používá ke své činnosti sadu čtyř gyroskopických zařízení.
o   Jako první, kdo poprvé využil v praxi gyroskop, byl Ignác Kotrnetz v projektu, který probíhal za první světové války.
o   Celý projekt proběhl pochopitelně v utajení.
o   Posloužil v prvním ponorkovém torpédu a jeho úkolem bylo udržet torpédo v přímočarém pohybu.
kompas v ruce
Děti ve škole někdy zkoušejí sestrojení jednoduchého kompasu.
a)     Stačí naplnit misku vodou.
b)    Odříznout z korkového špuntu kolečko.
c)     Zmagnetizovat jehlu – potírat magnetem jednou stranou a jedním směrem.
d)    Jehla se položí na korkové kolečko, které se vloží na hladinu.
A hned vidíme, kde je sever a kde jih.