Solární sprcha nejen pro sprchování

Moderní solární sprcha pochopitelně vypadá jinak. Jedná se o důmyslné technické zařízení, které šetří energii a zároveň je schopné ohřívat větší množství vody, než co dokáže načerno natřený barel.
žena a sprcha
Solární sprcha je schopna i při nižší intenzitě slunečního svitu ohřívat vodu po dobu 200 dnů v roce, tedy přibližně od dubna do října. Samozřejmě, že se nebudete venku sprchovat v průběhu podzimních plýskanic, tedy pokud nepatříte zrovna mezi otužilce. Teplá voda se ze solární sprchy dá využít v domácnosti například pro úklidové práce, nebo pro umývání rukou apod. Solární sprcha je také vynikající řešení ohřevu vody na chatách a chalupách, kde není vybudována koupelna, častokrát jsou sprchy k vidění v zahrádkářských koloniích pro běžné umývání rukou, zahradnických potřeb, ale i sklizené zeleniny a ovoce. Solární sprchy jsou mimo jiné součástí venkovních sportovišť.
tmavá sprcha

Konstrukce a princip solární sprchy

V zásadě se vyrábí dva druhy solárních sprch. Buď přenosné, nebo pevné, ukotvené na jednom místě. Oba typy sprch musí mít tzv. akumulační zásobník teplé vody. Měl by mít dostačující objem pro pohodlné osprchování dvou osob, tedy v rozmezí od 20 do 35 litrů vody. Komfortnější jsou sprchy pevné, které mají větší zásobník, zatímco u přenosných sprch bývá zásoba vody jen kolem 20 litrů.
Zásobník vody funguje současně jako solární kolektor, ve kterém se voda ohřívá. Konstrukce sprchy včetně zásobníku je vyrobena nejčastěji s plastu, nebo z kombinace plastu a slitiny hliníku. Některé díly mohou být ocelové chromované. Voda je do nádrže přiváděna pomocí hadice s kulovým ventilem nebo s hadicovou spojkou. Odtokový otvor ze zásobníku je napojen na sprchovou růžici. Pro opravdový komfort při sprchování by měla solární sprcha mít speciální ventil k omývání nohou a především směsnou baterii pro regulaci teploty vody. V průběhu letních dnů s dlouhým slunečním svitem se totiž voda v zásobníku zahřeje na běžnou teplotu 60 stupňů celsia.