Skvělé světlo

Už od doby, kdy pračlověk objevil oheň, bylo světlo čímsi zvláštním a posvátným. Věčné světlo v chrámech, světlo majáku na konci dlouhé cesty nebo lampička na verandě, plamen nebo do tmy zářící okno bylo a je symbolem domova, tepla a naděje. A je tomu tak i dnes. Správně vybrané osvětlení dodá atmosféru a prozáří běžné i speciální momenty. Jaké světlo tedy vybrat pro každé místo v domě?
pokoj seniora.jpg
Centrem života je ve většině domácností obývací pokoj anebo kuchyně. Tady by rozhodně měla převládat praktická funkce nad stylovostí. To neznamená, že si nemůžete dopřát krásnou lampu nebo lustr, ale soustřeďte se hlavně na to, abyste osvětlili všechny kouty. V kuchyni je důležité, abyste vždy viděli na kuchyňskou linku, jinak hrozí, že jídlo zkazíte nebo že si ublížíte . Proto kromě centrálního světla pořiďte i menší bodovky. Skvělým nápadem jsou také fluoreskující pásky na okrajích kuchyňské linky, díky kterým naražený bok nebo ukopnutý palec neprozradí vaše noční výlety k ledničce. Do obývacího pokoje nainstalujte lampu, která umožní jednomu si číst, zatímco ten druhý kouká na televizi nebo do počítače. Slouží-li vám obývák také jako pracovna, nezapomeňte samozřejmě ani na adekvátní nasvícení pracovního stolu.
skříň v ložnici.jpg
Světélka nemusíte vytahovat jen o Vánocích. V ložnici vytvoří romantickou atmosféru, perfektní pro cokoli, co se v posteli rozhodnete provádět. Kromě toho je to také perfektní řešení pro ty kdo, ač by to nikdy nepřiznali, i ve třiceti neradi usínají potmě. Do dětských pokojů pak patří noční lampičky. Velmi užitečným typem je také budík s denním světlem, díky kterému se i v listopadu budete cítit, jako byste se probudili do slunečného rána. Každopádně, světla v částech určených ke spaní by měla být tlumenější, v teplých tónech a ideálně taková, jejichž intenzita se dá podle potřeby regulovat.