Nejoblíbenější sporty v Austrálii

Můžeme jmenovat třeba plavání a tenis, ale také velmi oblíbený kriket. Na vzestupu je klasický fotbal, jak jej známe v našich zeměpisných šířkách, jeho úroveň se každoročně zvyšuje. Nejpopulárnější ale je rozhodně Australský fotbal, dokazuje to i průměrná návštěvnost, ta se pohybuje okolo 36 tisíc diváků. Počet diváků na nejslavnějším hřišti Melbourne Cricket Ground, kde se každoročně hraje ALL Grand Final, bývá vyšší než 100 tisíc.diváci hlediště fotbal.jpg
Tento sport vznikl vlastně spojením pravidel fotbalu, irského fotbalu a ragby v polovině 19. století. První pravidla spatřila světlo světa v roce 1874, kdy byl nejoblíbenějším sportem kriket, začal se hrát na stejných hřištích, přispíval k udržení fyzické kondice hráčů kriketu během zimního období, kdy se kriket nehrál.
Je to velmi tvrdý a rychlý kolektivní sport ragbyového typu, vyznačující se velkou dynamikou. Hraje 18 hráčů, s oválným míčem, na oválném hřišti. Hřiště může mít na délku až 188 metrů a na šířku 155 metrů. Branky, které se nacházejí v zúžených částech oválu, jsou tvořeny čtyřmi sloupky, vzdálenými od sebe 6,4 metru. Výška těchto brankových tyčí je minimálně 6 metrů.míč hřiště fotbal.jpg
Základním pravidlem je, že vyhrává mužstvo s větším počtem bodů. Je-li stav nerozhodný, utkání končí remízou a neprodlužuje se. Je-li remíza v části soutěže, nazvané play-off, hraje se nový zápas. Utkání se hraje 80 minut, čtyři čtvrtiny po 20 minutách čistého času. Míč se smí chytit do ruky, nést, ale po přibližně 10 metrech musí být odražen od země nebo se jí alespoň dotknout. Nehází se, přihrává se úderem pěstí, může to připomínat spodní podání ve volejbale.
Mužstvo má 18 hráčů, čtyři hráči jsou na střídačce. Na hřišti jsou rozděleni do tří skupin, obránci, záložníci a útočníci, každá skupina má 6 hráčů. Mohou mít pouze rukavice, na těle žádné chrániče nemají, používají pouze chrániče zubů.