Jak získat vlastní doménu na internetu

Co je doména?

Doména neboli přesněji doménové jméno je vlastně adresa internetové stránky. Na rozdíl od adresy vašeho domu si můžete její název zvolit sami.
notebook, tužky a mobil

Jak doména vypadá?

Všichni známe tvar internetových domén, například ve tvaru www, název a cz, kde
www značí doménu třetího řádu, název doménu druhého řádu a cz doménu prvního řádu.
 
Doménu prvního řádunazýváme koncovka. Většinou specifikuje zemi a jazyk internetové stránky, v České republice je nejznámější národní doména cz., známé jsou také com., eu. a řada dalších. Někdy se setkáte s takzvanou generickou doménou, která  specifikuje obsah stránky nikoli zemi původu.
 
Doména druhého řáduurčuje název stránky a je velice důležitá při vyhledávání. Název by měl vypovídat o obsahu stránek, ideálně obsahovat název firmy nebo obor podnikání.
 
Doména třetího řádu umožňuje rozlišovat mezi weby v rámci Vaší domény. Kromě hlavní subdomény www, která bývá využita pro hlavní webovou prezentaci, můžete využívat například subdoménu ve tvaru eshop.domena.cz pro Váš internetový obchod.
prodej přes pc

Kde lze doménu získat?

Název domény již máte vymyšlený a chcete ji koupit? Doménu zakoupíte nebo přesněji zaregistrujete přes internet na stránkách poskytovatelů domén. Registrátorů existuje mnoho a ceny domén se u jednotlivých liší. Samotný nákup funguje jako v běžném eshopu, registrace, objednání domény (zda je volná Vám systém ihned ukáže) a platba převodem, kartou nebo prostřednictvím služby PayPal.

Co je webhosting a k čemu slouží?

Abyste mohli své webové stránky umístit na síť, potřebujete webhosting. Webhosting znamená pronájem prostoru pro webové stránky na cizím serveru. To znamená, že si můžete webové stránky umístit na internet, aniž byste museli mít vlastní server. Ceny za webhosting se liší, můžete platit pár korun až po několik tisíc za měsíc.