Co s poškozenou bankovkou?


Možná už jste se někdy dostali i vy do té nepříjemné situace, kdy se vám poškodila nějaká bankovka. Buď se poškodila tím, že se natrhla nebo tím, že jste ji zapomněli v kapse a pračka s ní udělala své.

Samozřejmě pokud se vám něco takového stane, nemusíte propadat panice a hned bankovku vyhazovat. Jsou tady možnosti, jak s ní naložit.

Jednou z možností je, že ji dáte někomu nepozornému a tím se jí zbavíte. Tahle možnost ale není moc férová a efektivní.
muž na bankovkách.jpg

Druhou možností je, že ji zanesete to banky a budete doufat, že vám ji vymění. Tahle možnost je mnohem lepší než ta první. Navíc máte naději a to dost velkou, že o finanční částku nepřijdete. Platí to ale pouze v případě, že bankovka bude poškozena standardně. Znamená to tedy běžným způsobem. Ptáte se, co je to běžný způsob? Inu přeci opotřebení z používání.

Pokud je například bankovka pomačkaná, není žádný problém jí vyměnit. Jestli je potrhaná a zbylo z ní více než 50%, také není žádný problém ji vyměnit. Jestliže je ale menší než 50%, pak nemá smysl tam ani chodit.

Bankovky je možné vyměnit na pobočce obchodních bank.

Možná si říkáte, kdy vlastně nemáte nárok na výměnu. Je to tehdy, pokud je bankovka poškozena nestandardně. Při nestandardním poškození to řeší pouze Česká národní banka, která posuzuje, jestli máte nárok na náhradu či nikoliv.

Za nestandardní poškození bychom mohli počítat to, když je bankovka ohořelá, zetlelá, skládá se z více než ze dvou částí apod. Rozhodně v těchto případech nečekejte, že by vám ji vyměnili na počkání. Pobočky předají bankovku České národní bance a ta posoudí, jestli máte nárok na náhradu.
tisk dolarovek.jpg

Velká spousta lidí má problém s tím, že neví, jestli mohou odmítnout nebo naopak přijmout bankovku, která je nějakým způsobem ušpiněná. Je to ale úplně prosté. Pokud jste zákazníkem a prodejce vám ji chce dát, můžete odmítnout. Jestli jste ale právnická osoba, pak ji musíte přijmout. Platí to dokonce i v případě, že je bankovka částečně natržená.