Různé druhy žárovek

V současnosti jsou nároky na světelné zdroje daleko vyšší, než tomu bylo před deseti patnácti lety. Může za to hlavně neustálé zdražování elektrické energie. Proto se dnes za dobrou žárovku považuje ta, která je levná a zároveň příliš nežere. Které žárovky to jsou?
ležící žárovky

Wolframová žárovka

Začínáme klasikou. Wolframová nebo také vláknová žárovka je asi stále nejpoužívanějším zdrojem světla jak domácností, tak často i kanceláří. Má příjemné světlo, rychle nabíhá a je za pár kaček. To jsou však jediná pozitiva. Jedná se o obrovského žrouta elektrické energie, který vám díky svému apetitu dokáže během jednoho roku vysát obsah peněženky úplně do mrtě. Navíc má jen velmi omezenou dobu životnosti, okolo 2000 hodin, což také není žádná hitparáda.

Kompaktní žárovka

Často se můžete také setkat s názvem úsporná žárovka. V tomto případě se jedná o zdroj světla, který je opravdu poměrně nenáročný na spotřebu elektrické energie. Navíc i životnost je mnohem vyšší než u výše zmíněné wolframové žárovky, a to až 15 000 hodin. Problémem je velikost, která je oproti standardním velikostem žárovek přeci jen trochu předimenzovaná. Vzhledem k tomu, že kompaktní žárovky v sobě obsahují nemalé množství rtuti, je moudré je příliš nerozbíjet, jinak si můžete kontaminovat byt .
jiná žárovka

LED žárovka

To nejlepší nakonec, LED žárovka. Tento zdroj světla je dnes asi nejúspornější. Spotřeba elektrické energie je u LED žárovek skutečně velmi nízká, až si člověk říká, jak je možné, že svítí. Mají navíc také více než uspokojivou životnost pohybující se okolo 30 000 hodin. Ovšem není tento zdroj světla není úplně bez vad. Ve všech odvětvích platí, že za kvalitu si musíte připlatit a ani zde to není jinak. Kvalitní žárovka s LED technologií váš může přijít na dvě stovky i více. Nejedná se tedy o nic laciného. Vzhledem k tomu, že ale s její pomocí dokážete dlouhodobě ušetřit daleko více, jde o dobrou investici.