Ketonová dieta

Jedná se o poměrně nový způsob hubnutí, který je ale stále populárnější. Můžete ji také najít pod názvy: proteinová, cyklická, bílkovinná, ketogenní nebo jednoduše ketodieta. Tuto metodu vynalezl profesor harvardské univerzity George L. Blackburn. Ten se zabýval zkoumáním spalování uložených tuků v lidském těle.
Teorie se zcela odlišuje od klasických diet, které mohou odstranit až 40% hmotnosti, ovšem ta se obvykle se odstraňuje ze svalů. Ale právě ty nejvíce tuky spalují. Když dieta skončí, metabolismus už se nedokáže vypořádat se stejným přísunem kalorií jako ve stravě před dietou a tak vzniká obávaný strašák nazývaný jojo efekt.
grilovaná ryba
Právě profesor Blackburn objevil stav, který se nazývá „ketóza“ a ta lze v organismu navodit jen za určitých podmínek. Tou hlavní je, že tělu odepřete veškerý přísun sacharidů (týká se i většiny ovoce a pečiva)a z nich vznikající energie, pokud nebude moci tělo brát energii z dodávaných sacharidů, tak ji začne odebírat z uložených tukových zásob a nebude ji tak brát ze svalů. Tak se vyhnete nepříjemnému jojo efektu. Proto tato dieta spočívá na bohatém přísunu bílkovin a proteinů, které jsou obsaženy hlavně v mase a zelenině, takže téměř každé vaše jídlo bude obsahovat maso, což především muži obvykle velmi vítají.
obloha se steakem
Ovšem i tato dieta nese určitá úskalí, tělu cukry nemůžete odepírat donekonečna a nakonec nějakou energii budete muset opět doplnit, proto je dobré se o dietě poradit s odborníkem (lékařem nebo výživovým poradcem), kteří vám dietu vytvoří přímo pro vás na míru. To je právě z toho důvodu, abyste to nepřehnali a nehrozil vám kolaps organismu. Navíc první dny diety téměř vždy doprovází bolesti hlavy, což je vlastně abstinenční příznak po cukru. Také můžete pociťovat zažívací a střevní potíže, neboť vaše tělo a orgány nejsou zvyklé na tento odlišný způsob stravování.