Chytrý navigační systém

Systém GPS dnes využívá čím dál tím více řidičů i turistů. Málokdo si bez ní dovede představit nějakou delší cestu do neznámých krajin. Dalo by říci, že je to konečně vynález, který byl sice původně navržen a sestrojen pro válečné účely, ale dnes slouží především v mírumilovných záležitostech.
označení na mapě

§  Nejprve ho využívala americká armáda k přesnému zaměřování raket, ale také s jeho pomocí řídili letadla a lodě.
§  V roce 2000 se americká vláda rozhodla, že je škoda, aby byl tak dobrý vynález jen ve vojenských rukou.
Konečně se tedy GPS navigace dostala i do běžného užívání. A nejen pro zábavu anebo na cestu na dovolenou. Tento systém využívají i letecké provozy. Je dobrým pomocníkem i pro stavaře. Umí totiž přesně zaměřit, kudy povede budoucí silnice. Systém GPS se využívá dokonce i ve vězeňství. Vězni, kteří nejsou trestáni za těžké delikty, si mohou svůj trest odpykávat v domácím vězení. Přístroj v podobě náramku mapuje veškerý pohyb svého nositele. Jakmile dojde k odklonění od vymezené trasy, okamžitě dá přístroj alarm policii.
JAK JE MOŽNÉ, ŽE JE GPS TAK PŘESNÁ?
Navigaci řídí hned čtyři družice, které díky svému umístění dovedou přesně vypočítat vzdálenosti. Dokonce nám i prozradí, v jaké nadmořské výšce se nositel GPS nachází. Což je určitě dobré pro vysokohorskou turistiku.
pěší turistika
HLUCHÁ MÍSTA GPS
Ačkoliv je GPS navigace opravdu téměř geniální, existují i pro ni určitá omezení. Pokud bychom to řekli opravdu velice zjednodušeně, tak navigace nefunguje v místech, kde není vidět na nebe. Takovými místy jsou například tunely, jeskyně nebo místa pod vodou. Donedávna si navigace nevěděla rady dokonce ani v budovách. Firma Nokia si s tímto problémem poradila. Vyrobila speciální systém, který je založený na bezdrátovém připojení na internet. Může dokonce „notorickým bloudilům“ pomoci v orientaci v nějakém obrovském obchodním domě.