Místa, jež se v noci mění na zázraky

Noc, když je jasná, může být i kouzelná. Na světě doopravdy existují míst, a která mají své největší kouzlo v noci. Některá z nich přináší víc potěšení než sluneční světlo. Myslíte si, že to není pravda? Vyvrátíme vám to v následujícím článku. Pokud se do těchto míst vydáte na dovolenou, nezapomeňte navštívit tato místa po setmění – určitě svého rozhodnutí nebudete litovat a bude e jednat o nejkrásnější zážitky z vaší dovolené.

1.       Nová Anglie, Spojené státy americké
Pokud zavítáte do USA, například do New Yorku, nezůstávejte jenom tam. Vydejte se na sever do státu Nová Anglie, která sousedí s Kanadou. Naleznete zde neporušené lesy, ve kterých se vyskytují doslova zázraky. Rostou zde totiž houby, které ve tmě zeleně světélkují.

Panellus stipticus, to je název fosforeskující houby, která patří mezi živočichy se schopností bioluminiscence. Stále ještě nevíme, proč mají houby nebo živočichové tuto vlastnost, nejspíš souvisí s rozmnožováním či sháněním potravy. Avšak víme, že bioluminiscenci způsobuje oxidace luciferinu.

2.       Waitomo, Nový Zéland
Pokud náhodou zamíříte na dovolenou na Nový Zéland, určitě byste ze svých prohlídek ostrovů neměli vynechat jeskyně ve Waitomu. Pokud se tam dostanete za úplné tmy, uvidíte, jak se jeskyně rozzáří nádherným zelenožlutým světlem. Mohou za to světélkující červi archnovampa luminosa, kteří žijí pouze zde. Svým světlem k sobě dokáží přilákat nejenom partnery, ale také potravu.

3.       Ostrov Capri, Itálie
Pokud se vaše dovolená odehrává na ostrově Capri, rozhodně byste neměli vynechat ze svých návštěv modré jeskyně Grotta Azzurra. Skrz vodní proudy sem protéká mořská voda plná vápence, což celou jeskyni iluminuje nádherným modrým světlem.

4.       Great Smoky Monuntains,  Tennessee, Spojené státy americké
Zamíříte-li do Tennessee v USA, jistě byste neměli zapomenout na prohlídku tamního lesa. Pokud se zde dostanete v jarních měsících, po setmění se vám naskytne jedinečná příležitost vidět neuvěřitelný výjev. Jednou za rok se zde celý les po setmění rozráží ostrou žlutou barvou světlušek, hledajících partnera.